128GB DDR5 - AMD nebo Intel?

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Haunter 14. 3. 2023 00:44

Zdravím.

Mám dilema. Skládám mašinu na deep learning, ideálně 128GB RAM (přemýšlel jsem i o 192, ale raději tam hodím druhou nebo třetí RTX 3060).

Jasný vítěz byl 7950x nebo x3d, ale potom jsem zjistil, že se čtyřmi DIMMy jede stabilně max. na 4200MHz... Intel
(např. 13900kf) nemá problém s 6000MHz, plus je tam docela velká úspora na ceně - to je opět např. další grafika... Máte někdo zkušenosti s takovými kapacitami pamětí, frekvencemi, stabilitou? Obecně na deep learning je potřeba co největší bandwidth - na CPU se dělá příprava dat - např. 200GB datasety, na GPU se pak počítají matice - opět propustnost mezi VRAM a GPU.
Haunter
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 3. 2023 01:00

Jestli plánuješ multi-GPU setup a co největší bandwidth je prioritou, tak AMD. Avšak nikoliv platforma AM5, ale WRX8 a postavit to na Threadripperu.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Haunter 14. 3. 2023 01:16

Nad tím jsem taky uvažoval, ale pak narážím na problém budgetu - ideálně okolo 50k, ale pokud třeba za 60 bude o dost lepší PC, připlatím si. S TR by už to bylo kolem 90-100k minimum? Ale PCIe lanes jsou bezkonkurenční, no... Obecně u dvou GPU je gen4x8 v pohodě, pak jde o to jestli bych šel do třetí 3060 nebo to už bude doba, kdy budou levnější třeba 4080 (zatím 3060 poměr vram/výkon/cena vychází nejlépe).

Možná jsem měl také zmínit, že to bude i na práci (programování - phpstorm atd.) a občasné hraní - a tam mi přijdou ty desktop CPU daleko výkonnější. TR sice mají konektivitu, ale Ryzen/i9 s 32 vlákny jako levný TR bude výkonnější. Takže se snažím o nějaký kompromis. Jen tak zhruba co jsem zkoušel:
Intel
https://www.czc.cz/dqo2e4qnueh0497nmeifuvjq1e/seznam

AMD
https://www.czc.cz/ac2jn2nmf6ikn96l1o0mr2a155/seznam

Pořizovat budu v květnu, to by ceny mohly být ještě nižší.
Haunter
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 3. 2023 07:10

Za mě taky ThreadRipper a jestli teď chceš začínat na 128GB, tak bych babyplatformy nechal být...

ThreadRipper 3xxx měl herní výkon překvapivě slušný. Za mě bych si koupil jetej CPU z ebay a k tomz novou fošnu. Nedávno jsem někde viděl za pár peněz...

Asus X399 Zenith Extreme + AMD Threadripper 1950X 16jádro (ZEN1) za 10k vím kde to člověk prodáváa, deska má ještě rok záruku, CPU uděláš upgrade a seš v topu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Haunter 14. 3. 2023 10:27

U toho "starého" TR je právě problém s výkonem - např. v UserBenchmarku (ano, není to bench AI, ale pro hrubé porovnání je to asi OK), je na 245 místě (můj 10850H v notebooku je na cca 200 místě), Ryzen/13900 jsou na prvních místech.

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/A ... 3932vs4133

Možná si říkám, že půjdu do toho Ryzenu, s tím, že teď oželím frekvecni RAM, uvidíme co bude v Zen5, kdyžtak upgraduju CPU - deska má rezervu dostatečnou. Myslíte, že na Zen5 už půjdou RAM třeba na 5000MHz (viděli jste někde nějaké drby)? Na LGA1700 už next-gen nebude, tak bych asi dal přednost i možností upgradu do budoucna.

Třetí GPU případně taky oželím a kdyžtak bych to vyměnil silnější - 3090 (možná v SLI) nebo 40xx řadu...
Haunter
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 3. 2023 10:49

Ale tak dá se tam dát 2995X a to sež zase trošku jinde. tady se bavíme o tom, že koupiš slušnou fošnu za pár peněz.

Já bych hlavně u 128GB RAM, šel jednoznačně do DDR4 kvůli ceně.

A u obsazní všech slotů zapomneň rovnou na nějaké vysoké rychlosti, kor u AMD.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Haunter 14. 3. 2023 15:06

Díky, to mě nenapadlo... Ještě jsem to proinvestigoval a myslím, že ten poloviční "výkon" ale za takovou úsporu nestojí, viz.: https://www.tomshardware.com/news/ram-b ... -hierarchy plus přijdu o možnost upgradu na další generaci CPU, pokud bych šel do Intelu s LGA1700.
Haunter
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků