Poprvé v životě budu de- a re- instalovat CPU (air) chladič

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kulikk 23. 3. 2023 18:55

Mám Starou desku s X370 chipsetem, v tom Ryzen 1700 (první generace vubec). Koupil jsem si a už mi tu asi měsíc sedí (v šuplíku) nový CPU který by do této desky po upgradu biosu měl jít - 5950x.

Chladič mám scythe ninja 4. Sestavil jsem v životě asi 3 pc, ale NIKDY jsem nesundával a znovu nenandával chladič, nikdy jsem nečistil CPU a base air chladiče od pasty atd. a mám k tomu tedy celkem respekt. Chci se zeptat na pár věcí:

1) Deinstalovani chladiče (pasivu)- opatrně různými pohyby (točivé, naklánění trochu atd.) prostě všemi možnými směry POMALU a opatrně se pokusit pasiv sundat z CPU (pro případ že stávající stará pasta moc "zatvrdla". Vyhnout se větším tlakům směrem vzhůru abych "přilepené" CPU omylem nevytrhl ze socketu s pasivem...? Ano?

2) Na "odmašťování" staré (6 let) pasty od CPU a základny pasivu chladiče jsem si koupil v OBI (nebo kde), toto:
https://www.obi.cz/cistici-prostredky/i ... /p/5523089
Isopropanol, 1 l. To je na pastu v pohodě/bezpečné?

3) Co použít na odmašťování pasty? Papírové kapesníčky? Toaletní papír? Cotton swabs (nevím jak se to řekne česky) Malou utěrku z mikrovlákna? Jakkoukoliv textilii (staré bavlněné triko nastříhané)? Nebo je to fuk? Z bavlny a mikrovlákna mám strach skrz statickou elektřinu(?) (asi nesmysl), Papírové kapesníčky nebo cotton swabs zase "nechci" aby to tam omylem nezanechalo na cpu nabo jinde "kousky" (vlákna atd.) Co se používá (co používáte vy?)

4) Při aplikaci nové teplovodivé pasty (mám Arctic MX-4 2019 Edition (4g) ) na 5950x použít standardní postup - kapku velikosti hrášku doprostřed CPU...? Je to pořád ten nejlepší postup? Plocha 5950x se zdá celkem velká, takže použít VETSI kapku než jen "velikosti hrášku" ne...? Co jiné metody aplikace (X křížek, 5 dot atd....?)

5) Následně prostě chladič vrazit na procesor s pastou co nejvíce shora/vertikálně? Netočit, neklimbat (ať nevznikají vzduchové bubliny), prostě to "prdnout" co možná nejvíce vertikálně rovnoměrně zpátky. Ok?

A to je asi vše... nebo je ještě něco jiného na co bych si měl dávat pozor při de-mountu a re-mountu pasivu AIR chladiče (a čistění a reaplikaci pasty atd. a vše s tím spojeného)?

Díky
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 23. 3. 2023 20:16

1) Správně. Vzhůru nikoliv, pouze opatrně otáčet. Zas až tak pevně to nedrží.
2) Správně. Jen nejprve očistěte vše mechanicky (oškrábat plastem, nebo tvrdým papírem). Množství čistidla, které pak budete potřebovat bude odpovídat cca 1/5 čajové lžičky. Prostě jen vlhký tampon, nebo ubrousek, ze kterého nebude kapat tekutina.
3) viz bod výše. Je to jedno.
4) Osobně pastu "rozťapkám" prstem v mikrotenovém sáčku. Stačí ji opravdu málo, protože má vyrovnávat jen nepatrné povrchové rozdíly, ne nivelizovat podlahu. Pokud se vám s tím nechce patlat (doslova), tak hrášek či X je taky OK.
5) Ano. Můžete jemně zavibrovat při usazení.

...pokud takto přistupujete i k ostatním aspektům v životě, jste vyloženě vzorný občan :)
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 23. 3. 2023 21:00

Ad3 - při čištění papírově ubrousky nevadí, zanechaná vlákna z čistě plochy setřete.
Při nanášení je to jiné, už by se přilepily.
Ad4 - přesně jak napsal, pasta vyplní jen nerovnosti po celé ploše. Divil byste se, jak je méně pasty účinné. Předpokládá to ovšem správně nasazený chladič.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod cadworker2 23. 3. 2023 21:31

Ad1 Jde to lépe, když se pasta/cpu zahřeje. Stačí fénem krátce nahřát chladič.
cadworker2
Junior

Odeslat příspěvekod Kulikk 24. 3. 2023 01:55

Díky

Jinde mi poradily ještě před sundáváním chladiče udělat (než vypnu PC) nějaký stress test CPU, at se pasta zahřeje, půjde to pak prý lépe dolů. To je dobrá rada ne (lepší než ten fén, ale díky i za tento tip :-) ).

A co přesně tedy používáte vy pro setření staré pasty? Ty papírové kapesníčky mi přijdou asi nejlepší. Toaleták co máme doma je nějaký hrubý a "drolivý" a fakt bych měl obavy že tam zůstanou nějaká menší vlákna a nečistoty... (a protože se obecně varuje i před mikro-bublinami (byť to je vzduch)) pro pokles výkonu chlazení, tak z nějakých vláken a drolivého papíru mám docela obavy.

Co používáte vy? Papírové kapesníčky...? (používá tu někdo třeba vyloženě nějaký hadřík na to? at tu staré bavlna triko nastříhané nebo ty utěrky z mikrovlákna)?

Díky
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 24. 3. 2023 07:59

Na PC help pod jiným nickem také pochybnosti - Pozor, aby z "vyloženě vzorného občana" nebyl spíše paranoik.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 24. 3. 2023 16:24

Docela ok jsou odličovací tampony. Nezanechávají zbytky a jsou savé.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 24. 3. 2023 19:57

Nejlepší odličovací tampóny jsou z Lidlu ty oválné větší. Věřte mi, desítky možná stovky balení jsem už spotřeboval.

Tytok: https://www.omlazeni.cz/recenze/cien-ma ... 11871.html

Jojo naschvál jsem je našel na tomhle webu. :D :D :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 25. 3. 2023 00:34

Vidíte, a málem bych zapomněl. Alkohol odmašťuje, tedy po práci bych doporučil i https://www.omlazeni.cz/recenze/cien-hy ... a-723.html

A nejlepší na tom je, že to sice vypadá, jako bychom si dělali legraci, ale ne, vážně :)
Krásně se nám téma spojuje do větších celků.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 3. 2023 06:11

Tady si dovolím doplnit svůj typ -> top strop: https://www.omlazeni.cz/recenze/neutrog ... -9089.html

Nejlepší krém na ruce, klasika je indulona, která sice není dokonalá, ale vzhledem k ceně funguje a pak je tu tohle. :D Něco jako Noctua mezi krémy na ruce.

PS: Jednu dobu jsem se dělal na dlouhých stráních repasy první turbíny a tam ruce dostávali hrozně pokouřit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků