od wiqix 20. 4. 2016 21:52
Ty přepěťovky v prodlužkách jsou jen koncový stupeň, který je dimenzovaný na ochranu do určitého přepětí. Celkem jsou 4 stupně. Značí se to různě (0,1,2,3 / A,B,C,D / 0,I,II,III a kdo ví jak ještě, já budu používat ABCD).
Celková přepěťová ochrana dimenzovaná na úder blesku o proudu 200kA a počítá se všemi stupni. První stupeň "A" tě nemusí zajímat, ten je na venkovním vedení (jiskřiště). Má odolnost do 6kV. Na vstupu do objektu bys měl mít "B", který má odolnost do 4kV. Pak je "C" (často je kombinovaný rovnou s "B") s odolností do 2,5kV. A až na konci máš ty jezevčíky "D" s odolností do 1,5kV.
Co z toho plyne? Pokud používáš jen poslední stupeň, ochrání tě jen před přepěním jen v omezené míře. Pokud to práskne někam blíž a přepětí bude nad 1,5kV (což přes "A" v pohodě projde a díky absenci "B+C" to nic nezasataví), je ti přepěťovka na nic.
V UPS je také jen koncový stupeň. Také je ti k ničemu v případě absence mezikusů. UPS není žádný zázračný přístroj, který by dokázal nahradit celý řetězec. UPS umí navíc třeba ochranu proti podpětí. Je to tedy trochu lepší ochrana (je proti více poruchám), ale stále jen proti stejnému maximálnímu přepětí (jen je to dražší a lidi mají pocit, že když za to zaplatili tisíce, že to prostě musí chránit více - omyl).
Takže má smysl jen koncový stupeň? Ano má. Ochrání tě sice jen omezeně, ale ty menší přepění jsou podstatně častější (viz. eLzyx). Jen od toho nesmíš čekat, že tě to zachrání proti blízkému nebo dokonce přímému úderu blesku. Na to je třeba mít komplet ochranu a ještě dobře udělanou (lidi jsou klidně schopni si udělat "B+C+D" a pak udělat špatně anténu a natáhnout si tak reálně hromosvod do obýváku, přímo do TV).