Multimetr neměří frekvenci

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod KOZEF 16. 11. 2016 14:31

Poradíte, proč multimetr (má umět 10–100Hz-1–10–100kHz-1–10MHz, ovšem rozsah se nijak nepřepíná ani nejde u frekvence vybrat) neměří frekvenci?
Blikající zdroj světla (což jde poznat stroboskopického vidění při pohybu předmětem na pozadí) svítí na fotorezistor (ten je ve tmě), odpor ve tmě má 500kOhm a při osvětlení má 10-30kOhm. 10V zdroj napětí je připojen v sérii na 5k rezistor a ten fotorezistor. Měřím na tom fixním rezisotoru.
Měřením třemi módy:
režim napěťový
mód měření frekvence - žádné jiné nastavení - ukazuje 0Hz
měření napětí - tlačítko frekvence - opět 0 Hz
Měření napětí: ve tmě : při DC i AC 0.000V
měření při zaplém světle: DC: 4V, AC 0.2V
režim proudu:
měření proudu (zdroj 9v+ fotorezisotor + ampérmetr): 4mA DC, 0.2 mA AC,
měření proudu- tlačítko frekvence:nula

kde je problém? Proč to změří kulový?
Jo a admin ať se veme prášky. Už si dal přihlášku na šéfa komoušů místo zdechlýho randsdorfa? Když ty komouši jsou s náma tady (obzvlášť na poradně a fóru) už 50let skoro.

jinak multimetr měří v pořádku, třeba v zásuvce měří správně50.09 Hz (samozřejmě v režimu napětí)
KOZEF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 11. 2016 14:38

Nová přezdívka, a hned se pouští do admina. Copak mi to tady nesedí... Myslím, že tvůj díler musí být fakt šťastný chlap.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jackbrno 16. 11. 2016 15:05

KOZEF alias dronik a spol... nefunguje ti to proto, že jsi blbej jak tágo a zase se pleteš do něčeho, čemu nerozumíš. Jediné co umíš, je nadávat na adminy, že ti mažou stupidní "příspěvky". Jinak doporučuji přečíst si něco o fotoodporech, možná se tam dočteš i to, že má velkou setrvačnost a rozhodně nemůže fungovat v řádech desítek Hz. K tomu slouží fotodiody nebo fototranzistory.
jackbrno
Junior

Odeslat příspěvekod soban 16. 11. 2016 19:30

Jak už řekly fotorezistorem nezměříš frekvenci, musíš použít takové čidlo co příslušnou frekvenci dokáže spracovat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 17. 11. 2016 10:42

Krom toho levnej multimetr s pravděpodobností hraničíčí s jistotou ani nedokáže změřit frekvenci zvlnění stejnosměrnýho proudu. Frekvence se měří tak nějak hlavně u čeho, Halík? No u střídavýho proudu, ku*va, střídavýho!!
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 18. 11. 2016 16:50

Taky jsem na to myslel, možná by stálo za to zkusit oddělovací kondenzátor, který stejnosměrnou složku odstraní. 1 mikrofarad (nebo 100 nanofaradů pro vyšší frekvence) by mohl stačit.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 18. 11. 2016 17:09

Asi by to stálo za vyzkoušení, připomínám, že by ten kondenzátor měl být bipolární…
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 11. 2016 18:26

Taky by možná chtělo napsat značku a typ toho multimetru, některý mají dost výrazný požadavky právě na kvalitu toho měřicího čidla ... A jinak pokud to je multimetr s automatickou volbou rozsahu, tak by měl umět změřit i jen střídavou složku superponovanou na stejnosměrný úrovni - samozřejmě po přepnutí na střídavý rozsahy, kde má mít už sám o sobě vstup oddělenej kondenzátorem ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Junior

Odeslat příspěvekod czcharlie 23. 11. 2016 18:40

Tak jako tak fotorezistorem toho moc nezměří, v tom mu nepomůže ani ten nejdokonalejší multimetr - viz jackbrno. Jakákoli další diskuze okolo toho je zbytečná.
czcharlie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 11. 2016 09:47

Definuj "moc nezměří". Vidí okem stroboskopický efekt při pohybu předmětů, tedy se jedná o frekvenci desítky Hz a to by měl i fotorezistor při dostatečně silném světle zvládnout (čím jasnější světlo, tím kratší časová konstanta fotorezistoru).
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jackbrno 24. 11. 2016 10:12

vladimír:
desítky Hz jsou opravdu na hraně a pokud se jedná o běžné osvětlení místnosti a ne třeba výkonnou LED přímo u fotorezistoru, tak to je bez šance. Na osciloskopu by možná zvlnění viděl, ale pro měření frekvence multimetrem to bude beznadějně slabé. Ostatně udávané doby odezvy 100-10ms (podle materiálu fotorezistoru) to celkem jasně předpovídají. Fotorezistor je prostě obecně zcela nevhodný pro detekci rychlých změn osvětlení, k tomu se používají fotodiody a fototranzistory. Naopak fotorezistor je velmi vhodný pro přesné nastavení úrovně sepnutí obvodu při pomalých změnách osvětlení např. dle úrovně denního světla.
jackbrno
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 24. 11. 2016 11:28

Jestli ti jde o to, ověřit přítomnost DC regulátoru v žárovce, na to jde použít digitální fotoaparát. Blikající LED na něm vytvoří pruhy.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod jackbrno 24. 11. 2016 11:48

borekcz:
to asi ne, on vidí okem, že tam má stroboskopický efekt. Ale vzhledem k tomu, že je to místní hňup, který neustále vymýšlí takové pokusy, aniž by tomu aspoń trochu rozumněl, tak je zbytečné snažit se mu nějak radit :)
jackbrno
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 11. 2016 19:43

Hňup nehňup, pokud už požaduje odpověď, měl by aspoň reagovat ve svým vláknu a odpovídat na doplňující dotazy, jinak je jeho chování opravdu hodný chytnutí za flígr a vyražení i s dveřma na mráz ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Junior

Odeslat příspěvekod jackbrno 24. 11. 2016 19:55

EKKAR: jenže to on nikdy nedělá. Vždycky jsem jen pleskne podobnou pitomost a dál se o to nezajímá. Asi mu stačí dozvědět se, že je pitomec :)
jackbrno
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků