Jak připojit USB-C monitor, když mám jen jeden USB-C port a

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 5. 2021 07:17

Mám služební notebook s dvěma USB-C porty, pro příjemnější home-office v zahraniční jsem si koupil cestovní monitor připojitelný (pouze) přes USB-C, který se stará o přenos dat i o napájení. Monitor má možnost i externího napájení, např. při připojení mobilního telefonu, který by ho "neutáhl".

Blbé je, že jeden z USB-C portů na notebooku odešel, oprava není možná a nový notebook nedostanu (k práci to nepotřebuji, připojuji k němu dva externí monitory jedním kabelem, který se stará i o napájení). Nemůžu tak zároveň notebook napájet a zároveň k němu připojit USB-C monitor. Hledám co nejlevnější řešení.

1. napájený USB-C hub (stačí, bude umět napájet notebook a bude mít alespoň jeden USB-C port)
2. redukci, která umožní USB-C monitor připojit k (velkému) HDMI

Poradíte konkrétní (co nejlevnější) produkt? Musí být dostupný v ČR, protože to budu potřebovat začátkem příštího měsíce.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 5. 2021 08:20

Pokud potřebuješ připojit jen jeden monitor, tak USB-C dokovací stanici. Co máš za stroj? Nějaký HP? K těm budeš potřebovat USB-C Dock Station G5; bohužel není to úplně nejlevnější. Cestovní USB-C dock od HP nemá dedikovaný USB-C výstup.

Dokovací stanice jiných výrobců / nižších cen by nejspíš mohly fungovat taktéž, ale nemám je vyzkoušené.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 5. 2021 13:18

Mám Thinkpad L380

-- 20. 5. 2021 14:19 --

Jestli máš tip na nějakou levnou dokovací stanici, kterou si můžu v obchodě vyzkoušet, tak beru. Nebo na nějaký bazar v Praze, kde by takové věci mohli mít.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 5. 2021 14:25

Tipy na bazary v Praze ti bude muset dát někdo jiný, jelikož z Prahy bohužel nejsem; jsem ti schopen poradit tak max. okolí Českých Budějovic :-) V Praze pak jedině pokud bys měl mašinu od DELLu, tak znám jeden celkem dobrej shop.

HPčkový doky k thinkpadu jsou tím pádem nesmysl .. nějakou dokovačku od i-TECu? Ty chodily celkem rozumně u DELLáckých noťasů.

https://www.czc.cz/i-tec-usb-c-metal-nano-docking-station-4k-hdmi-lan-power-delivery-100-w/251603/produkt Tahle by měla fungovat celkem rozumně. Cenově není úplně levná, ale nic extra drahého to také není.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 5. 2021 14:58

Já tam pořád vidím jen:

1x USB-C port PD (pouze power delivery)

Tj. budu mít jak napájet notebook, (do USB-C strčím napájecí adaptér), ale už tam není další USB-C, kam připojím monitor, nebo to chápu špatně?

Varianta s redukcí z HDMI na USB-C nepřichází do úvahy?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 20. 5. 2021 17:07

Jo máš pravdu .. sorry.

Redukce HDMI > USB-C by nejspíš mohla být možnost, avšak zde nemám vůbec vyzkoušen žádnej kabel.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 20. 5. 2021 17:16

Máš pravdu, podobnou věc lze koupit i za 880Kč a stále jen jeden USB-C PD.
https://www.alza.cz/fixed-hub-6in1-s-ro ... 125807.htm
Redukce video z HDMI do USB-C nevidím, ani jestli by fungovala obousměrně..? Konvertory z HDMI se totiž napájejí z USB3 (nejlépe), takže asi není jak z HDMI napájet monitor. Ale píšeš, že monitor má i externí.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 21. 5. 2021 05:45

Patriku, kolik má ten monitor odběr, resp. co to je zač?

Podle mě by mohl stačit napájený usb-c dock s jedním powerdelivery. PD znamená, že port je schopný přijímat vyšší proud (?) a posílat jej dál. Typicky do PD portu připojíš svou USB-C nabíječku, monitor (HDMI/DP), periferie a celé to pak jedním kabelem připojíš k PC. Na straně ntb tedy problém až tak nevidím. Co může být problém je, že docků s USB-C displayportem je žalostně málo, čímž pádem budou asi dost drahé. A bohužel, zatímco z DP uděláš HDMI snadno, obráceně to tak jednoduché není.

Kdyby měl ten monitor vedle usb-c i HDMI, pak bych jej zkusil připojit oběma kabely, kdy USB-C se bude starat jen o napájení a HDMI o obraz, to by přes víceméně jakoukoliv zde uvedenou redukci mohlo fungovat...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 5. 2021 07:00

Monitor má pouze USB-C a potom mini USB pro případné napájení. Jiné porty nemá.

https://www.alza.cz/15-6-acer-pm161qbu-d5800639.htm

-- 21. 5. 2021 08:04 --

Jinak ten přenosný monitor je super věc, na Velikonoce jsem takto home-officoval z Egypta (v pokoji jsem využil i toho, že notebook má kromě USB-C i HDMI a připojil jako třetí monitor TV na pokoji, ale nemůžu se spoléhat na to, že to takhle bude na každém ubytku), kdyby neodešel ten jeden USB-C port na notebooku, nebylo by si na co stěžovat.
Přílohy
monitor.jpg
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 21. 5. 2021 10:11

Aby nakonec nebylo jednodussi ten soucasny prenosny monitor prodat a koupit drazsi s HDMI (miniHDMI) vstupem.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 21. 5. 2021 13:01

Pokud to dobře chápu, tak pokud monitor napájíš (ze sítě), pak umožňuje powerdelivery do notebooku. Nebylo by toto řešení? Nebo je to na napájení notebooku slabé? Nikde nepíšou výkon PD... Mám bohužel zkušenosti s HP monitory, co maj USB-C PD, ale dodávají snad 20W, což v zátěži nestačí...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 5. 2021 14:04

Přenosný monitor má sice externí napájení, ale to utáhne jen jeho samého (zdroj má 2 A) a je určené pouze pro připojení k zařízením, kterého nezvládnou přes USB-C napájet (např. mobilní telefony) a posílají pouze data.

Stolní monitor (přesněji dvojice monitorů) s napájením mám v práci, ty napájení zvládnou, ale jsou jaksi "nemobilní".
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 24. 5. 2021 12:26

@PatrickChrz - Jestě se vynořila tahle varianta s 2+1 USB-C. Nevím, jestli výstupní bude schopné přenášet obraz. Když tak to vrátíš.
https://www.alza.cz/fixed-hub-card-7in1 ... 337018.htm
V diskuzi jsou pochybnosti o správné funkci napájení.

Obrázek
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 5. 2021 13:23

Díky za tip, je to víc, než se mi chtělo dát, ale aspoň něco, nechám si to projít hlavou, ještě zkouším hledat levnější alternativy.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 24. 5. 2021 14:45

Ja se obavam, ze podle chybejiciho loga ten hub nebude umet posilat dal obraz skrz DP v USB-C:

Obrázek

I kdyz je fakt, ze ten blesk by spis odpovidal Thunderboltu (az na opacnou stranu) a to podle popisu nema.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků