Domácí síť - router nebo switch?

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vvss 16. 1. 2023 20:05

Zdravím, potřeboval bych drobnou radu.
Řeším jaké zařízení vlastně potřebuji pro přivedení internetu ke všem datovým zásuvkám v bytě. Krátce popíšu rozvody v bytě (bohužel infrastruktura je navržená blbě, ale to je jiné téma):
- Do společné místnosti ve sklepě přivedena optika od Cetinu (já mám O2 providera)
- Ve společné místnosti umístěn mediakonvertor (od Cetinu) v odděleném racku pro můj byt
- Do společné místnosti jsou z mého bytu nataženy čtyři !oddělené! UTP kabely (v bytě ukončeny v zásuvce, ve společné místnosti v patchpanelu)
- Aktuálně mám propojeno: mediakonvertor -> patchpanel -> v bytě router (TP-Link Archer AX10)

Co bych chtěl změnit - mít internet v každé datové zásuvce v bytě. Řešení:
1) Koupím nějaký router bez Wi-Fi (asi Mikrotik rb750gr3), ten umístím do společné místnosti tedy: mediakonvertor -> Mikrotik -> LAN porty do patchpanelu. Stávající router přepnu jako AP.
2) Existuje jiná efektivnější varianta? Je možné místo Mikrotiku použít switch a stávající router nechat routovat (je možné routovat pouze na jednom fyzickém portu)? Nebo je to čistá blbost a jsem mimo? :-D Na současném routeru je nastaveno PPPoE s tím, že se používají VLAN. Přiznám se, že zde tomu moc nerozumím (ale rád se učím).

Díky za nápady, nebo alespoň nasměrování, kde bych se dozvěděl více!
vvss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 2. 2. 2023 01:29

co to je zač, co tam mají, je to fak konvertor? většinou je to stejně plnohodnotnej router vod hnůjweje aspol., akorát že to má optickej transceiver na desce (zpravidla SC bi-di SM)
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod vvss 2. 2. 2023 20:25

Takhle, nevím přesně co to je za krabičku a co to dělá. Jak vypadá viz. příloha. Kdyby to byl plnohodnotnej router, tak bych na svém aktuálním router nemusel nastavovat PPPoE ne? Ale pravda, že jsem napřímo pc nezkusil zapojit do té krabičky zda by fungoval internet (možná bych mohl zkusit přepnout router na AP) - pak by samozřejmě stačil obyč switch a bylo by to nejjednodušší..
Přílohy
20221014_123816_small.jpg
vvss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 3. 2. 2023 00:33

co píšou z druhé strany? :D tady se moc nedozvíme

každopádně jak sem řikal, bi-di SM SCčko, takže když tam dáš růter s příslušným transceiverem a nakonfíš, není důvod, aby to nechodilo :hm otázka je ta sekurita, MAC, nebo méno-heslo?
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod polda 3. 2. 2023 11:15

Toto máme na bytě v Plzni. Provider TMO , co si pamatuji tak samotná krabička nefunguje,musí za ní být router (stejně jako v případě bondingu/Terminátor)
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vvss 6. 2. 2023 21:29

Tak jsem krabičku vyfotil i z druhé strany :-D
Každopádně, když zkusím připojit přímo do tohodle mediakonvertoru PC, tak mi ani nepřidělí IP adresu (internet nefunguje). Vypadá to tedy, že to jako router nefunguje. Resp. vzhledem k tomu, že na současném routeru je nastaveno PPPoE, tak druhá strana očekává tento protokol a když jí tam připojím pouze PC, které má zaplé leda tak DHCP, tak prostě žádnou IP adresu nedostane..

Behemot2077 píše:takže když tam dáš růter s příslušným transceiverem a nakonfíš, není důvod, aby to nechodilo :hm

Tohle moc nechápu. Jak jsem psal v úvodu - hledám pro svoje stávající řešení (mám koupený router TP-Link) - levné/efektivní řešení. Takže řeším, jaké zařízení zapojit ve sklepě do racku mezi tento mediakonvertor a 4 porty v patch-panelu.
Přílohy
20230206_184228_small.jpg
vvss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 7. 2. 2023 00:38

Předpokládám,že v bytě jsou zásuvky pokaždé v jiném pokuji. Potom platí varianta 1) cos uvedl. Použít porty v mikrotiku. Patch panel zatím vynechat.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 7. 2. 2023 01:54

vvss píše:Tak jsem krabičku vyfotil i z druhé strany :-D
Každopádně, když zkusím připojit přímo do tohodle mediakonvertoru PC, tak mi ani nepřidělí IP adresu (internet nefunguje). Vypadá to tedy, že to jako router nefunguje. Resp. vzhledem k tomu, že na současném routeru je nastaveno PPPoE, tak druhá strana očekává tento protokol a když jí tam připojím pouze PC, které má zaplé leda tak DHCP, tak prostě žádnou IP adresu nedostane..

Tohle moc nechápu. Jak jsem psal v úvodu - hledám pro svoje stávající řešení (mám koupený router TP-Link) - levné/efektivní řešení. Takže řeším, jaké zařízení zapojit ve sklepě do racku mezi tento mediakonvertor a 4 porty v patch-panelu.

sice u toho rejže blábolí, jakej že to není růter, ale přesně tak, není, vona je to pasivní síť, takže úplný zlo :D

teoreticky je možnost zkusit najít kompaktabilní SFP modul a do nějakýho tika to dát a doufat, že se to podaří nakonfit, ale nejspíš se použití dvou krabic (z toho druhá musí byt skutečně routovací) za sebou nevyhneš, no
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod vvss 7. 2. 2023 21:08

No použití dvou krabiček ve sklepě asi přežiju. Spíš jsem myslel zda by bylo možné na současném routeru konfigurovat něco jako "Router on a stick" (takže by fungoval jako router a AP v bytě) a do sklepa, kde je ten Comtrend dát jenom obyč switch a propojit Comtrend a zásuvky v bytě (které končí v patch panelu). Ale hádám že tohle stejně současný AX10 nezvládne, takže tak či tak budu potřebovat další router (a ten jak jsem psal, bude bez wi-fi a půjde do sklepa a současný AX10 bude jenom jako AP).
vvss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod yndezit 7. 2. 2023 23:07

Použil bych variantu 1. Do sklepa router s aspoň 4mi porty pro LAN. On by tam i šel dát i ten stávající TP link s nějakým switchem, ale ty stejně budeš chtít nahoře mít wifi AP, a na se stávající TP link bude hodit.
Podíval bych se po nějakém bazarovém asi. Nejvíc na mikrotikách odcházejí zdroje, a po nich čipy řídící interní switche (Lan porty), většinou jsou ale 2.
yndezit
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vvss 8. 2. 2023 22:31

Jasně teoreticky bych do sklepa mohl dát stávající TP link - má přesně 4 porty, takže by to akorát stačilo a do bytu koupit jen nějaké obyč levné AP. Jenže jak koukám zběžně na eshopy, tak v podstatě ten AX10 je jedno z nejlevnějších "AP" s WI-FI 6 :D
Varianta 2) by asi přicházela v úvahu, kdyby na současný AX10 šlo nasadit OpenWrt (což lehce nepude) a doufat, že by se mi to podařilo nakonfigurovat.
Opravdu bude tedy asi nejpohodlnější a vlastně ve výsledku i nejlevnější řešení 1)

Díky všem za postřehy a názory!
vvss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Behemot2077 9. 2. 2023 12:59

co přesně nezvládne? růter to je, tak routovat bude, každopádně všecko, co de, připojuj gáblem, wifně sou zlo a tuplem v bytovkách, kde není výjimka naladit 20-30 sítí, jste se vy wifináři fakt museli poslední leta asi hromadně vrhnou na hlavu, pěkně z vršku, žejo? :D

jakou od toho očekáváš propustnost a jaký služby na tom chceš mít dál puštěný? (firewall, jiný pokročilý filtry, VPN…)? protože pokud očekáváš >50 MB/s a současně na tom něco chtít, tak tika minimálně s fyzickým čtyřjádrem na vysoké frekvenci, L3 služby běží všecky na procesoru přes routerOS a takovýdle zatížení u tika se slaboučkým dvoujadýrkem pak VŽDYCKY skončí obrovským pádem propustnosti
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod vvss 10. 2. 2023 00:05

No řekl bych, že AX10 nezvládne fungovat jako "router on a stick" :-)

Proč tohle celé řeším, je patrné z prvního příspěvku - mít v každé datové zásuvce internet -> mít možnost se připojit UTPčkem. Kdybych chtěl WI-FI, tak bych nic neřešil a nezakládal toto vlákno..

Na současném AX10 používám jen to co je konfigurované v základu (ani popravdě nevím co to je) - stačí mi, že funguje internet (rychlost internetu mám 250/250 Mbit). Takže předpokládám, že rb750gr3 (ikdyž má jen dual core) bude pro začátek stačit. Možná do budoucna budu uvažovat o nějaké VPN a pak by se vidělo :)
vvss
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků