Vir, který ovlivňuje zvuk v počítači a mobilním telefonu?

Antivirové programy, firewally, viry, spyware, aktuální hrozby

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod LOVEC OKAMŽIKŮ 4. 1. 2023 02:26

Ahojnazdarčau.

Problém:

- Jsem si takřka jistý, že mám v počítači a mobilním telefonu vir, který ovlivňuje přehrávaný zvuk.
- Vir je ovládán vzdáleně. To usuzuji z toho, že ke zkreslení zvuku dochází jen někdy a zkreslení je proměnlivé.
- Navíc tu a tam slyším např. v hudbě, či šumu tiché, parazitní zvuky, které být slyšet určitě nemají.
- Mám citlivý sluch. Hodně pracuji se zvukem, proto zaregistruju i drobné odchylky u zvuků, které znám.
- S tím vším také souvisí snížený výkon počítače i mobilního telefonu + za určitých situací opakující se zamrznutí zvuku (trhání) které trvá cca 2 vteřiny.
- To jediné, co lze = antivir jsem samozřejmé zkoušel (několik různých) > nic nenalezeno
- Zkoušel jsem rovněž běžící procesy či skenování portů, ale s ohledem na jejich množství je takřka nemožné zjistit něco konkrétního. Navíc existuje možnost skrytí.
- Přeinstalování pomůže jen krátkodobě.
- Na data vir vliv nemá.

Dotaz:

- Setkal se někdy někdo z vás s tímto typem problému?
- Existuje nějaký postup, pomocí kterého je možno odhalit škodlivý kód, nebo mít jistotu, že je vše v pořádku?

Předem děkuji za jakoukoliv konstruktivní reakci. 8-)
LOVEC OKAMŽIKŮ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 4. 1. 2023 07:25

Jaký je zdroj a jaký akustický měnič? (soubor v PC, web stream, TV karta, sluchátka BT) A kde je ten zvuk nahraný z PC a mobilu, aby jsme posoudili?

S čim jsem se setkal já:
Proměnlivé nepříjemné zkreslení HDMI audio - odhalen běhací pás pod napětím ve stejné zásuvce/větvi 230V s PC.
"Tikaní" ve zvuku FM receiveru - chytání rušicího zdroje od sousedního bytu, vyřešilo protažení anténního kabelu "jinam".

Tím naznačuji, že pokud se nejedná o sugesci, bývá na víně rušivý zdroj vnější.
Co je třeba: Mít v pořádku rozvod 230V napájení, upevněné šroubky, žádné jiskření.
Při hledání odpojit od PC všechny nedůležité kabely a mít v bytě mimo lednice vše vypnuté (odpojená standby a smart zařízení).
Zamyslet se, jestli nebydlím u zdroje rušení (vysílač, radar, radioamatér).
V samotném PC :arrow: zkontrolovat vytížení a podezřelé procesy. Nepoužít CCleaner!
Porovnat doma s jiným PC a mobilem půjčenými kamarádem.

Dodatek: Vzhledem ke tvému minulému tématu bych nezavrhoval ani cestu "se na problém vybodnout".
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 1. 2023 08:36

Tipuji, ze slysis obycejny parazitni "ruch" z neceho se spatnym odstinenim. Budto jak pise Meda vnejsi vliv, a nebo ... hromada dnesnich pocitacu prenasi do zvukoveho vystupu "tikani" napajeci kaskady (coz zni velmi podobne, jako tzv coilwhine).
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 4. 1. 2023 14:35

@LOVECOKAMZIKU - Přečetl jsem část tvého facebooku a tvého webu. Jsi citlivý člověk a vnímáš estetiku obrazu.
Tvé podprahové audio (další složka vnímání) je sebe-uspokojující sebetrýznící autosugesce "objevitele".

Mozek je prostě zázrak a dovede mnohé, i sám sebe ošálit hledáním podobností a vzorů.
Také už vím, jak a kde si širokopásmovym ruchem něco podobného "hlasům" navodím - není to ale životní priorita.

Přeji pevné duševní zdraví a víc pochyb u podivných teorií.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod LOVEC OKAMŽIKŮ 7. 1. 2023 23:01

Děkuji za reakce.

to meda206: je to samozřejmě jedna z možností. Pokud jsem to však pochopil správně - taková situace se bude týkat zejména jednoho místa. To ale není můj případ. Jsem často v pohybu (fotograf). Pracuji na notebooku.

Ostatně to, že na některých místech je klid, zatímco na jiných (zejména tam, kde se vyskytuji pravidelně) nikoliv je jeden z mnoha detailů, které naznačují něco podezřelého.

Velký vliv má také to, zda je / není NB zapojen v síti. Pokud je + se právě odehrává situace "slyšení parazitních zvuků" > často s tím souvisí vibrování NB > jde o specifické rezonance, které lze cítit zejména při "přejíždění" prsty po těle NB. Tehdy je možno ony rezonance i slyšet (mám na webu nahrávku - cca 53 Hz = zpravidla bude spojováno s nějakou vadnou součástkou > avšak elektrická síť má v tomto případě taky své místo.

Jen tak pro pobavení > dotazoval jsem se člověka, který je vášnivým radioamatérem. Natolik vášnivým, že na mé otázky reagoval znuděným "Pane, chytat parazitní rádiový signál v NB je naprosto běžná a normální situace. Já nemám čas řešit tak primitivní problémy s nějakým amatérem".

Reakce lidí obecně jsou jak přes kopírák. Což je momentálně už natolik absurdní, že jsem sám zvědav jak to dopadne :-).

Suma sumárum > to co mám na webu je zcela reálná situace. Navíc vše podloženo bezpočtem argumentů. Ještě však není zcela hotovo = ne úplně přehledné.

Pointou toho všeho je, že mi doposud NIKDO (nejen v diskuzích) nebyl schopen poradit jediný funkční postup v rámci zabezpečení, či přesněji snahy zjistit / mít kontrolu nad počítačem. Oproti tomu návodů jak vytvořit zavirované PDF či nepřeberné možnosti v různých SPYSHOPECH > o to člověk doslova zakopává.
Věnuju se tomuto docela intenzivně (mimo jiné proto, že jsem obětí trestného činu) a docela mě taková situace štve = oproti jiným se v počítačích poměrně vyznám - přesto dopídit se nějaké konkrétní, jasné, pochopitelné informace > nelze.

Zatím tedy 3 možnosti:

- stát se expertem na kybernetickou bezpečnost
- poslat log na viry.cz
- doufat ve štěstí

meda2016 > tobě ještě napíšu zvlášť. Mám několik drobnosti ke slovním spojením "podivné teorie" a "vybodnout se na problém" :-)
LOVEC OKAMŽIKŮ
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 1. 2023 23:05

Obycejny napajeci mosfet. A to, ze hlinikove notebooky (je kovovej, ze jo? Neni to Swift?) obcas trochu probijeji, je taky normalni jev. Mokrymi prsty to zaznamenas intenzivneji.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 8. 1. 2023 13:26

@LOVECOKAMZIKU
Zde nebo my toto nevyřešíme. Vidím jen tři moznosti jak se zbavit obtěžování zvukem:

- Zabraníš obtěžování změnou prostředí a lokality.
- Zajistíš si imunitu a vlastní nevšímavost vůči pokračujícímu obtěžování.
- Proměníš vnější charakter svého soukromí tak, abys nebyl ty nebo tvé zařízení pro obtěžovatele zajímavý.
meda2016
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků