od lederson 26. 3. 2007 15:21
sprajt píše:lederson píše:Jednoduše - stačí si přečíst určitou oblast disku, o které vím, jaká data tam mají ležet a už mám pro začátek porovnání mezi otevřeným textem a šifrou.
Having a sign makes you cool.
-
lederson
- Junior
-
od zdeneks 27. 3. 2007 02:50
lederson píše:Co je potřeba na mém příspěvku editovat? Napíšu to celé ještě jednou a pomaleji: V prvním kroku se snažím pomocí sociálního inženýrsví zminimalizovat množinu hledaných souvislostí (získám otevřený text a jeho zašifrovanou podobu). e/quote]
Když už si někdo šifruje data, tak k tomu má závažný důvod a opravdu si nezvolí nějaké primitivní heslo. Natožpak, aby tak počítačově vzdělaný člověk posílal hesla přes internet... Leda pokusit se o nasazení nějakého spyware.
zquote="lederson"]Dále z tohoto vztahu jsem již schopen zjistit, kterou šifrovací metodou výsledek rozhodně nemohl vzniknouti/quote]
Jak? I za předpokladu, že znáte celý jeden blok otevřeného textu, je nemožné získat klíč. Pokud by to tak nebylo, šifra by byla nepoužitelná. Nehledě na to, nemusíte znát použitou šifru, délku klíče, velikost bloku, způsob generování klíče z hesla.
Pokud někdo vtipně použije jako heslo H1(H2(text)), (H1,H2 jsou hashovací funkce), budete nahraný i s tím, že máte jisté představy o "zájmech" oběti.
squote="lederson"]
a snažím se z vlastností toho zašifrovaného textu určit potenciální šifrovací metody, kterými se to mohlo zašifrovat. A pak to lámu na základě stanovených pravidel bruteforce (čímž myslím generování pravděpodobných klíčů a jejich aplikaci)k/quote]
Znovu se ptám - jak poznáte šifrovací metodu ze šifrového textu?
(za předpokladu, že blok OT, blok ŠT a klíč mají stejnou délku - pokud ne, je situace obdobná):
Trojice (blok) ŠT - KLÍČ - OT je vždy unikátní a definovaná. Akorát, že cesta OT + KLÍČ => ŠT je jednoduchá, ale jakákoli jiná je výpočetně neproveditelná.
Když se nad tím zamyslíte, uvědomíte si, že pro libovolný daný OT je možné zvolením různých klíčů získat všechny možné ŠT. Každý klíč má svůj daný ŠT, žádné dva klíče nevedou na stejný ŠT. Pokud by to tak nebylo, ztrácela by se vám informace.
Pokud jste schopný získat klíč (nějaké aktuálně neprolomené šifry) při znalosti OT a ŠT v rozumném čase, dejte o sobě vědět, budete slavný.
Pokud jste schopný provést lineární kryptoanalýzu (o té tu asi mluvíte), zasloužíte si uznání. Pokud ne, tak nepište nesmysly.
edit: shrnutí
Jestli jste schopný pomocí "sociálního inženýrství" (vcelku populární slovní spojení, jak ho mohl někdo vymyslet?) omezit množinu hesel, zjistit použitý algoritmus včetně generování klíče z hesla, tak ani při znalosti celého bloku OT i ŠT zároveň nemáte jinou možnost, než ozkoušet všechna hesla z vámi omezené množiny. (nehledě na to, ony získané údaje budou zavádějící a nepřesné + když už někdo šifruje, neodflákne to slovníkovým heslem + nemusíte vždy zjistit, které soubory na disku jsou vlastně ty šifrované) Dá se leda využít, že hodně lidí nechává standardní nastavení programů.