Vypocetni stroj Intel

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ktjunior 8. 12. 2022 23:10

Dobry den,

prosim o pomoc s vyberem pocitace pro kolegu z Polska. Pocitac bude slouzit k vypoctu konecneprvkovych simulaci v AceGen/AceFEM, kde nejnarocnejsi cast vypoctu je reseni velke soustavy ridkych rovnic pomoci knihovny Intel MKL. Tri roky stare testy ukazaly, ze AMD Zen neni moc efektivni s touto knihovnou, preferuji tedy Intel. Co jsem se dival na posledni generaci, zjistil jsem, ze procesory kombinuji vykonne a efektivni jadra a obavam se, ze ty efektivni jadra by zdrzovala vykonna jadra. Vypocet tedy by mel asi bezet jen na vykonnych jadrech a jako rozumny kompromis mi vychazi 13700K, ktere ma navic integrovanou grafiku. Rychla RAM se vyuzije, tedy preferuji DDR5, idealne 128GB RAM.

Dekuji za navrhy.

Pozadavek nehlucnosti: Boeing.
Ucel porizeni sestavy: Paralelni vypocty v konecneprvkovem softwaru AceGen/AceFEM. Disk SSD pro system a plotnovy pro spoustu dat (10TB by melo stacit), kolmy zapis.
Financni limit: 50.000 Kc vc. DPH (v Polsku budou asi ceny mirne jine), jen krabice bez monitoru a periferii.
Operacni system: Win10.
Sestavite si PC sami: Ano.
Budete taktovat: Ne.
Monitor + jeho rozliseni: Full HD pres HDMI, staci ta nejobycejnejsi graficka karta, idealne integrovana.
ktjunior
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 12. 2022 09:12

Nebylo by lepší to postavit na Xeonu + ECC? Či vůbec - musí to bejt workstation? Možná by bylo lepší jít cestou dedikovaného výpočetního serveru.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ktjunior 9. 12. 2022 19:14

Xeon se srovnatelnym vykonem je mimo rozpocet. Navic to ma byt workstation s grafikou, aby se na nem dal delat snadno postprocessing.
ktjunior
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 12. 2022 20:35

128DDR5, 13700k, 10TB CMR, 1TB NVME, Z790 deska, Windows 10:


https://www.tsbohemia.cz/?cls=ordbasket ... iid=223742


50k proinvestovano a do kompletniho PC mame stale velmi daleko. Zbytek z dalsi vyplaty?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ktjunior 10. 12. 2022 02:58

No, taky mi to nevyslo :) Tak dame jen 64GB RAM, ta jde pripadne dokoupit. To snad uz vyjde. Diky.
ktjunior
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 12. 2022 10:12

Pokud se spokojime se 64GB, rozpoctove nam to uz (s odrenyma usima) vyjde. A prijde mi to jako nejrozumnejsi reseni, protoze docvaknout dalsi RAM je ten nejsnadnejsi, bez problemu uzivatelsky proveditelny upgrade.

50.101,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece. Eshop uz o chybe vi, na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ktjunior 10. 12. 2022 10:35

Dekuji, koukneme ted, jestli maji vse polske obchody a pripadne se jeste ozvu.
ktjunior
Junior

Odeslat příspěvekod ktjunior 10. 12. 2022 15:11

Koukal jsem se, ze oproti TSB, maji vetsi vyber Z790 s DDR5: https://www.x-kom.pl/g-5/c/3457-plyty-g ... 22639-ddr5

Zaroven ta vybrana v TSB byl nejlevnejsi model Z790 s DDR5. Jsou ty levnejsi ASRocky v polskem eshopu horsi nez vybrany Gigabyte? Dekuji.
ktjunior
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 10. 12. 2022 15:33

Nebyla vybrana kvuli cene.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ktjunior 15. 12. 2022 13:48

Tuhle nabidku dostal od firmy, u ktere kupuje pocitace. Vyhodil hard disk a radsi nechal plnou pamet. Doslo predevsim ke zmene zakladni desky a zdroje. Je ta zmena k horsimu? Dekuji.

PROCESOR: Intel Core i7 13700K
PŁYTA GŁÓWNA: Asus Prime Z790-A WiFi
PAMIĘĆ RAM: Kingston Fury Beast Black 128GB (4*32GB)/5600 DDR5 CL40
KARTA GRAFICZNA: Intel UHD Graphics 770
DYSK SSD: Kingston KC3000 1TB PCIe 4.0 NVMe
OBUDOWA: Endorfy Signum 300 Core
WENTYLATORY: Arctic Cooling P12 ACFAN00135A
CHŁODZENIE: Arctic Liquid Freezer II 360
ZASILACZ: Gigabyte GP-P850GM 850W 80+ Gold
SYSTEM: MS Windows 10 x64 Pro Eng
MONITOR: iiyama ProLite XU2793QS-B1 27" IPS, WQHD, 1ms, 75Hz, 2xHDMI, 1xDP
ktjunior
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 12. 2022 14:44

Hodne zalezi na cene, kterou mu nabidli. Vsimni si, ze ackoliv RAM ma 2x tolik, tak 10TB uloziste (ktere vyjde draz) tam neni vubec. A pokud nepresahli 50k a zaroven je monitor v cene, Windows mohou byt sedivka.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 15. 12. 2022 18:10

Mj., ten zdroj od Gigabytu není zrovna žádná hitparáda.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 12. 2022 18:45

Ano, to taky.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ktjunior 15. 12. 2022 19:24

Je to skoro za 60. On mi puvodne nerekl, ze chce i monitor. Ten HDD vyhodil on sam, protoze preferoval radeji 128GB RAM; holt ze mu musi 1TB zatim stacit. Jde mi o to, jestli je ta zakladni deska v pohode. Dekuji.
ktjunior
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 12. 2022 21:41

Deskou se netrap. Prime je ok.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků