Stolní PC do 9000 Kč - internet, photoshop, ne ULN

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jannnn 13. 3. 2013 23:11

POZADAVEK NEHLUCNOSTI: nikoliv
UCEL PORIZENI SESTAVY: internet 50%, úprava fotek v bitmapových editorech 50%
FINANCNI LIMIT: 9000 Kč
OPERACNI SYSTEM: není třeba, vlastním licenci
SESTAVITE SI PC SAMI? Ano, mám zkušenosti
BUDETE TAKTOVAT? Není to nutné. Z mládí s tím mám zkušeností dost, zde to ale neplánuji. Kdyby to ale šlo, tak proč ne..
MONITOR? Mám
PERIFERIE, NEBO JEN HOLA BEDNA? Pouze bedna.

Dostal jsem za úkol připravit výměnu obstarožního PC co mají rodiče (Athlon64 3000+). Využití bude pouze dvoje - internet a úpravy fotek v bitmapových editorech (aka Photoshop, Photo Studio, Picasa,...) + konverze fotek z RAWu do JPG. Upozorňuji, že se nejedná o profi využití, kdy by se takto zpracovávaly stovky fotek denně.

Vyšel jsem z doporučených sestav, kde jsem upravil tu za 12 kkč - odebral to co už mam doma a grafickou kartu. Místo toho jsem změnil CPU za verzi s lepší integrovanou grafikou.

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... 22011PF101

Dává to takto smysl či radíte něco jiného?

Díky!
Naposledy upravil jannnn dne 13. 3. 2013 23:14, celkově upraveno 1
jannnn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 13. 3. 2013 23:14

Radeji pentium + SSD.
Lepsi grafiku neres, bezne veci zvladaji vsechny.
SsD bude naopak znat hodne.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 13. 3. 2013 23:14

Ano, na SSD jsem taky myslel, ale nevěděl jsem, kde ušetřit, aby se mi to nějak vešlo do limitu..
jannnn
Junior
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Matysek 13. 3. 2013 23:28

Tady bych pouzil radeji M4/Samsung8xx, nez-li SandForce radic.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 13. 3. 2013 23:29

Díky za tip, to vypadá pěkně! i3 se od pentia liší pouze frekvencí pamětí a podporou hypertheadingu? Plus pak samozřejmě dle konkrétní verze takt a grafický čip. Víc rozdílů jsem nějak nenašel..
jannnn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 14. 3. 2013 00:30

Matysek: ja taky, ale s crucialem m4 jsem byl uz na 10k.

Pentium vs celeron: v podstate jo. I3 ma hyperthreading a nektere funkce navic. I celeron je to stejne jako pentium, jen mensi cache.
Osobne bych sel do pentia nebo pak rovnou do i5 prip fx-8xxx.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vtobola 14. 3. 2013 06:40

Jak můžete srovnávat pentium a i3? Je to jako srovnávat pentium a core duo před pár lety... Core duo ničil výkonem pentia...
Pokud vím, tak i3 používá úplně jinou architekturu, je o dost výkonnější a pro práci s fotkami bude určitě lepší.
vtobola
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 14. 3. 2013 09:35

vtobola:
Právě že rozdíl ve výkonu je zanedbatelný vzhledem k tomu, že Pentium nestojí ani polovinu toho, co i3.

S Honzovou sestavou souhlasím.
Ještě levnější verze s menší skříní a levnější pamětí: 9 235,-
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 14. 3. 2013 15:27

SW typu Photoshop uz rozdil uvidi. Otazkou zustava, jestli ma cenu lpet na castce a netolerovat prijatelny priplatek, ktery zajisti mj. vhodnejsi SSD apod. Nevelky priplatek poskytne vyssi vykon.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 17. 3. 2013 00:49

Díky za rady, asi to vypadá na tu Shitmanovu sestavu, pokud nikdo nebude mít ještě nějaký převratný návrh :)

Jelikož doteď se fungovalo na stařičkém Athlonu, bude to změna tak jako tak. Pro starší lidi je PC prostě nástroj a žádné extra peníze do toho vrážet nechtějí, už na těch 9000kč jsem je musel přesvědčovat..
jannnn
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 17. 3. 2013 09:21

Nějak zásadně zlevnit a ani překopat to nepůjde. Myslím, že rodiče s tou sestavou budou spokojení. ;)
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod testicko 17. 3. 2013 09:42

Zlevnit by se jeste dalo, kdyby se vzal 60GB SSD disk : http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... 23011SK501

Nebo vzit i levnejsi procesor G1610 na frekvenci 2 x 2,6Ghz, tim se pak dostaneme lehce nad 8000kc : http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... K5011UBX01
Intel Core i5 750 - 3.4Ghz ~ CM Hyper 212 ~ Asus P7P55D ~ 8Gb ram DDRIII Kingston ~ Asus GTX650Ti DC2T ~ Asus Xonar DG ~ SSD Vertex 3 60GB ~ HDD 500GB Seagate ~ Fractal define R3 ~ Noctua ~ Corsair CX430 ~ LG IPS235P

CS:Global offensive ' SteelSeries
testicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Shitman 17. 3. 2013 13:15

S tím Celerem už ale budou RAWy utrpením. I to Pentium je docela málo...
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JakubCh 17. 3. 2013 13:30

Pentium G645, 8 GB RAm, 60 GB Kingston V300.
S RAWy nemám nejmenší problém, používám ZPS 15. Včetně skládání HDR z multiexpozice...
Předtím jsme měl AMD X2 4450e, jo to byl "fičák".
Tady je to ok. Jo, kamarádova i5 je samozřejmě rychlejší, vše naprosto plynulé. Ale ta CENA! Pentium má tolik výkonu, že prodlevy jsou tak malé, že je v pohodě akceptuji - a ušetřené prachy mi lépe jako fotografovi poslouží (třeba) na nový objektiv :)
Samozřejmě, pokud mám na vše, proč nepostavit něco na i5, že. Ale kdo má přebytek peněz? :D
JakubCh
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků