Classic, 2D grafika, střih fullHD, 15-30 tis (chci zjistit r

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Famiso 28. 1. 2023 16:44

Dobrý den,

mám 8 let starou sestavu od Kineczka s maximální spokojeností. Teď ale začala zlobit a tak mám důvod žádat v práci o upgrade. Chtěl bych přijít za šéfem s jasnou představou a argumenty.

Prosím proto hlavně o vysvětlení co by měl takový počítač obsahovat, kolik by stál a argumenty proč. Sestava se bude kupovat až později.

Žádné taktování a nejspíš sestavení v TS Bohemia (nebo od Kineczka, pokud to ještě dělá a nebude už moc drahý, protože to mi nikdo neproplatí). Důležitější je spolehlivost, než maximální výkon.

Náplň práce:
40% 2D grafika (plakáty, bannery, ilustrace, webdesign)
30% programování PHP, JavaScript (Visual Studio žere paměť)
20% střih fullHD videa (promovidea do 10 minut)
10% Office
(V neziskovce prostě dělám vše, co se dělá na PC a nikdo tomu jinak nerozumí.)

Myslím, že bych vyjednal až 30 tisíc, ale kdyby byl v pohodě stroj za 20, budu mít snazší pozici.

Chci Windows 11 Home

Mám QHD monitor 8bit. Do budoucna bych rád druhý QHD/UHD, ale to teď neřeším. Monitor má HDMI i DisplayPort.
Hlavně ale připojuji grafický tablet s fullHD displejem (na ten je třeba HDMI).

Chtěl bych 1-2TB SSD disk na systém a aktuální projekty.
A místo v case na dva 3,5 disky, které už mám (jeden z nich na redukci na místě mechaniky - taky možnost).
Více než 16GB ram.

Žádné periferie.

Hlučnost při zátěži neřeším, při práci v Office a při 2D grafice by měl být tichý.

Děkuji.
Přeji hezký víkend.
Famiso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 28. 1. 2023 17:10

Myslím, že se to v podstatě shoduje s požadavkem tady - viewtopic.php?f=932&t=1328482&p=13416731#p13416731, když vezmeš paměť 2*16 (https://www.alza.cz/kingston-fury-32gb- ... 633224.htm), tak jsi na necelých 26k (na alze) + skříň a zdroj, jestli to nebudeš dávat do té aktuální, takže bys mohl vzít i větší NVME disk, nebo dva ty terové. Vlastně chceš ještě licenci W11,to je aktuálně 3.3k, a můžeš tam vůbec mít Home verzi, když to bude na firmu? Případně bych to pořešil nějakou druhotnou W10 a udělal bezplatný upgrade, to se pak krásně vejdeš.

Zdůvodnil bych to tak, že těch 16 vláken celkem je výkonově slušná rezerva i do budoucna (pro Tvoje účely), 32GB RAM je taky solidních, u grafiky by se dalo uvažovat i o něčem slabším, ale zase pro to QHD/UHD přece jenom nějaký výkon potřeba bude.

edit: zapomněl jsem odkaz na ten původní dotaz
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod Famiso 28. 1. 2023 18:16

Ha, díky. Tohle téma jsem kvůli názvu neprohlížel. Asi by něco takového bylo super.

Ještě jedna otázka. Kdybych místo toho měl nějakou variantu za 20 tisíc, o co bych přišel? Jinak řečeno, proč bych měl chtít toto a nespokojit se s levnějším? Nebo by mi naopak stačila varianta za řekneme 20 tisíc?

Home se může použít ve firmě. Nápad s koupí W10 a upgradem zní zajímavě, ale nevím jestli by pak nezůstal v software spíše binec...

Díky!
Famiso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 28. 1. 2023 18:54

Uděláš čistou instalaci W10 a hned na ní W11, tam nemá co udělat binec. Jak jsem psal, mohl bys ušetřit na grafice, taky by šlo něco stáhnout na desce, tam cca 1500 - 2000. Případně jít i na Ryzen 5 5600, to je dalších čtrnáct stovek dolů a pořád má dvanáct jader.

Každopádně největší díl ukousne grafika, a tam je otázka, jestli by Ti stačila i integrovaná, že bys vzal Ryzen 7 5700G - ten je za 4.890,-, ale to bys pak musel koukat, co za výstupy má deska, abys připojil všechno, co bude potřeba. Nemám zdání, jak si to poradí se střihem videa, ale asi by to bylo ok. Na druhou stranu zase něco ukousne i z RAM.

Nebo vzít k tomu R5 5600 grafiku kolem 5 - 6k, to bude nějaká GF 1650 / Radeon 6500 se 4GB RAM (dneska, teď tam teda mají i rozbalenou 5500 s 8, ale někdy za měsíc bude asi pryč). To bys pak byl dohromady o cca 8k níž - 2k na desce, 1.4k na procesoru a 5k na kartě. Se zbytkem nic moc neuděláš, RAM Tě nevytrhne a disk potřebuješ, tam jsou rozdíly ve stovkách.

Nebo možná někdo přijde s alternativou od Intelu, tam poslední dobou vůbec nemám přehled, jak na tom ty procesory jsou :)

edit: Kdybys chtěl být s těmi windows jo pečlivka, tak můžeš jít instalace W10 s druhotnou licencí -> upgrade na W11 kvůli svázání licence -> čistá instalace W11, a máš to za zlomek ceny nových W11.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 28. 1. 2023 22:05

https://www.czc.cz/61vjo1afeqi8h8mgretva0lsqa/seznam
https://www.czc.cz/f9rsogshl8je79j3jkrognnpe8/seznam
win přeneseš ze starého pc, popř snad má nadace win od ms zdarma?
+https://www.czc.cz/microsoft-windows-11-home/323253/produkt
nebo pokud máte doma štítek s w7 či w8, tak upgrade na w10 či w11 je stále zdarma
sestavení
https://www.czc.cz/sestava-na-miru/clanek
pokud se ti nelíbí case, tak treba
https://www.czc.cz/evolveo-t3/204617/produkt
https://www.czc.cz/evolveo-silens-s1/352822/produkt
https://www.czc.cz/genesis-irid-503/282687/produkt
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 28. 1. 2023 22:55

Já jsem to pochopil tak, že to jeho současné PC dostane někdo další, proto chce i case a zdroj.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod Famiso 29. 1. 2023 07:53

Díky.
Eviljack to pochopil dobře.

Díky oběma.
Zkusím domluvit tu verzi s grafikou s tím, že pokud mám v budoucnu stříhat a používat grafický tablet (a dodávat práci rychle), je to potřeba. A kdyby to neprošlo, vezmu verzi s integrovanou grafikou s tím, že třeba se podaří domluvit později.

Až budu mít finanční limit, vrátím se a poprosím o finální sestavu. A domluvím sestavení.
Famiso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 29. 1. 2023 08:42

vzdyt pry zlobí, tak sem myslel že ji pošlou do sb.dvora
v navrzih mam case i zdroje
ty case jsou alternativa
a jsi si jisty že ten sw jede přes grafiku?
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Famiso 29. 1. 2023 09:05

Davinci Resolve využije grafiku.
A grafický tablet se připojí jako druhá obrazovka. Jeho připojení právě na tom starém zlobí. Hádám že práce v Affinity designeru na grafickém tabletu vázne právě na grafice. Na starém stroji je integrovaná v přetaktované i5.

Díky.
Famiso
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 29. 1. 2023 20:09

chtělo by to zeptat se podpory sw, jaká grafika by se ta to nejvíce hodila
nějak nechápu souvislost s tabletem, tablet nikdy nebude mít výkon jako pc
nebo grafika v pc ovlivnuje výkon tabletu?
ale grafika v 5700g by měla na to co popisuješ bohatě stačit
:hmm: CW DAC 1 NG basic + BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 1. 2023 19:34

Graficky tablet je treba Wacom ... nikoliv multimedialni patlatko. ;)

Pripojeni muze zlobit z vicero duvodu, muze jit i o nekompatibilitu tabletu s driverem karty, ale casto je na vine i takova banalita, jako prach doslova zarvany v x let nepouzitem displayportu na grafice.

-

Co za konfiguraci byl ten puvodni stroj? Tenkrat jsi mel nejspise jinou prezdivku.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 31. 1. 2023 14:55

v čem přesně je problém použít minimálně skříň, případně další věci? jako že by se po pár letech ten plech nějak rozpadl? snad to nedělají Východoslovenské železiarne
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 31. 1. 2023 15:36

Protože si ten PC vezme někdo další v té organizaci.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 31. 1. 2023 15:53

tak zlobí, nebo si to vezme někdo jinej? :hm
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků