Jakou sestavu do max 30 tis. hry, střih videa a uprava fotek

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 29. 1. 2023 08:55

Ahoj chci vás poprosit o radu zvažuji postavení nového PC.

Hlučnost: neřeším
Účel pořízení: Hry, úprava fotek, videa a hrátky s virtualizací
Cena 20 - 30 tis. max čím méně tím lépe
Operační systém: bez OS
Monitor: Bez monitoru zatím tu mám 27 palců FULL HD, v budoucnu nevylučuji upgrade na něco lepšího.
Periferie: Mám
Case použiji z bývalého PC.

Co se týče komponent, tak potřebuji poradit: CPU, Grafiku, Základní desku RAM paměti popř. SSD disk. Klasický HDD použiji z bývalé sestavy.

. Má smysl jít do procesoru AM4 od AMD nebo je lepší počkat a pořídit něco už na nové AM5? Chci na něm provozovat jak Win tak i Linux.
Naposledy upravil drevokocur 89 dne 29. 1. 2023 09:25, celkově upraveno 1
drevokocur 89
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 1. 2023 09:06

Zkus to prosímm podle pravidel ještě upravit. Díky.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 1. 2023 20:09

Pises do 30k ... 33 asi uz bude moc?

Pises o virtualizaci. To znamena, ze chces mit dame tomu tech 16 vlaken ... a 32GB RAM. Jasne, obojiho bys mozna unesl / vyuzil i vic, ale rozpocet nas zastropoval na techto hodnotach.

Pises o videu a fotkach ... tedy potrebujes rychly systemovy disk a pro video chces mit disky celkem dva. Samozrejme oboje SSD a idealne v NVME standardu.

A v neposledni rade pises o hrach ve fullHD. K tomu potrebujes grafickou kartu (hodi se i pri tom strihu videa) s adekvatnim vykonem. Rozhodne ne slabou, ale rozhodne ani "zbytecne" (kvuli rozpoctu!) vykonnou, protoze krom vysoke ceny bys ve fullHD ani nevyuzil ten extra vykon.

-

29.999,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece a toto okno pred otevrenim pripadneho dalsiho odkazu zavrit, aby nedoslo k pomichani komponent z vicero odkazu do jednoho kosiku. Eshop uz o teto chybe vi a na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.


Po odbornem odladeni pujde o Low Noise sestavu, takze Tebe, ani ostatni cleny domacnosti, nebude obtezovat zbytecnym hlukem.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Buccaneer87 6. 2. 2023 08:42

zdravím,

koukám základní deska už není skladem. Nebyl by nějaký tip na alternativu prosím?

Děkuji.
Buccaneer87
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 2. 2023 08:54

Here you go...

30.302,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece a toto okno pred otevrenim pripadneho dalsiho odkazu zavrit, aby nedoslo k pomichani komponent z vicero odkazu do jednoho kosiku. Eshop uz o teto chybe vi a na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 15. 2. 2023 06:41

Kineczek: Chci se ještě zeptat pomohl bych si kdybych o něco málo navýšil limit? A postavil bych to na Intelu i5 13600 KF? Nebo podle tebe je ta 5700x dostačující? Jaký procesor v poměru cena výkon se teď vyplatí podle tebe? Nebo koupit 5900x jen je to už starý procesor (2021) Podle toho co jsem si tady přečetl platforma AM5 zatím nemá moc smysl. Dále se chci zeptat všiml jsem si, že si zastánce výrobce Gigabyte, mohu se zeptat proč? V čem se liší oproti např. Asusu nebo Asrock?

Je v dnešní době lepší vzít grafiku od Nvidie nebo AMD? Podle parametrů většinou vyhrává AMD, ale ty povětšinou máš v sestavách Nvidie, zase se chci zeptat proč? Není to myšleno jako invektiva tvého názoru si vážím. PC zvažuji jestli kupovat teď nebo v rozmezí 2 - 3 měsíce. Jestli náhodou nemá příjít něco zajímavého.

Case: mám doma nevyužitý tento Silverstone GD08 Grandia, tak bych využil tuto.

https://www.alza.cz/silverstone-gd08-gr ... gJLJvD_BwE
drevokocur 89
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 2. 2023 10:03

Máš to prašť jako uhoď... Obě ty CPU jsou na tom plus mínus stejně a u her a normálního používání nepoznáš rozdíl. :)

Nvidia má lepší ovladače, AMD je dobrý vždy tak rok po uvedení na trh, až to vyladí.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cardillaVILLA 15. 2. 2023 15:50

Hlavně ceny AMD šly o dost dolů za posledních X měsíců, takže do 10k máš dost solidní základ (myšleno 5700X+B550+32/3600). A i chladit líp se ti to bude.
cardillaVILLA
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 2. 2023 16:19

Zastancem zadneho vyrobce jsem nikdy nebyl a nebudu. Desky, procesory, grafiky ... u vsech jsem vystridal za tech asi patnact let, nebo jak dlouho tady funguju, uz vsechny hlavni vyrobce. Jednou si stezujete, ze protezuji Phenomy, pak zase Core iX, jednou to byly Radeony, pak Geforce ... desky od MSi, jednou ASRock nebo Asus. Ne, tohle neni o znacce. Tohle je o vybave, napajeci kaskade, o chlazeni a v neposledni rade i o cene za to vsechno. Jasne, treba takova X670E Godlike je vyborna deska, le kolik lidi by si ji koupilo, i kdybych jim ji doporucil? Krom toho u kazde generace "to" ma dobre, resp. lepe zvladnute jiny vyrobce. Ze bych kdy doporucil treba RTX2000 od Gigabyte, nebo GTX1000 od Gigabyte, nebo treba desku LGA1150 od Gigabyte, mi neni znamo. Nebyly totiz prilis dobre.

K tematu: 5700X je naprosto dostacujici procesor, navic krom fajn vykonu ma i vybornou cenovku. Jak uz psali kolegove, v hernim vykonu s nim chybu neudelas ... a pokud chces priplacet, priplat si za 4070Ti. Dluzno ovsem podotknout, ke Tvemu FHD je 4070Ti naprosto zbytecna.

-

Cekat se vyplat minimalne do duchodu. Pokud jeste udrzis myš a moč, budes mit more casu na hry. Jen ty reflexy uz zase asi nebudou nic moc. Kazdopadne od roku 1995, kdy jsem se zacal HW aktivne venovat, se vyplatilo pockat minimalne do ted. Vzdyt dneska maji i hodinky na moji ruce procesor asi stonasobne vykonnejssi, nez tehdejsi highendove Pentium 133MHz. A co teprve za dalsich 28let?! To uz budeme v tom duchodu mozna spolecne...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 15. 2. 2023 21:39

Kineczek: Ahoj jak jsem psal nebylo to míněno jako kritika nebo výtka, jen prostě dotaz.

Jakou Zakladní desku by si vybral k 5700x Gigabyte Aourus Elite nebo Asus ROG STRIG B550 - A
drevokocur 89
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 2. 2023 22:14

Však v pohodě. :))

Desku bych vzal klidně ten Elite. 5700X na ni přetaktuješ. Pokud chceš Asus, vezmi E -čko. (Nebo aspoň eFko)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 15. 2. 2023 22:56

Kineczek: Ještě mám jeden dotaz co si myslíš o základní desce MSI Mag B 550 Tomahawk ve srovnání s tím gigabytem. Všiml jsem si že většinou na zahraničních forech Tomahawk doporučují tak by mě zajímalo srovnání cenově na některých webech jsou na tom stejně.
drevokocur 89
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 2. 2023 00:10

Tomahawk je též velice fajn deska.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 16. 2. 2023 06:45

Kineczek:

A kdyby ses měl rozhodnout jakou Zakl. desku do cca. 4 tis. právě k 5700x jaká by to byla? Tomahawk nebo aorus třeba když vemeš v uvahu kvalitu, Bios atd. Co myslíš má smysl kupovat desku s 2,5 Gbps ethernetem nebo bohatě stačí klasika gigovka vzhledem k budoucímu vývoji, protože myslím, že by mě stačila ta Aorus B550M, ale právě nemá 2.5Gbps, ale zase je podle mě za super cenu 2600 Kč. Nechci celé PC měnit po 3 letech. Zároveň zvažuji že si rovnou pořídim 2 x 32 GB RAM vzhledem k nenažranosti některých programů. Co si myslíš o tomto upgradu?
drevokocur 89
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 16. 2. 2023 07:43

Pokud hledas maximum v cene ctyrech tisic, chces GIGABYTE X570S UD. Takova kombinace ceny a vybavy se neodmita.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků