+-40 tis., classic, na hry (i ty náročnější CPU)

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod DIETRE 30. 1. 2023 20:17

Dobrý večer všem,

Kontext:Doteď jsem fungoval na herním laptopu, který mám už 7 let, ještě z doby, kdy jsem často přejížděl z místa na místo. Teď už jsem se víceméně usadil, tak jsem si řekl, že bych si rád postavil slučné herní PC, které mi zase alespoň těch 6-7 let vydrží bez toho, abych tam musel něco co rok upgradovat.

Účel:Je to čistě na hry s tím specifikem, že bych rád aby to vydrželo dostatečné silné i v esportových titulech jako CSGO, které není ani tak náročné na grafiku jako na procesor a hraje se na nižší rozlišení a vysoké fps. Proto jsem zvolil i5 13600KF. Grafiku jsem k tomu vybral tak, aby odpovídala možnostem CPU a umožnila mi hrát i do budoucna novější hry (nemusí být na nejvyšší detaily).

Sestava:
https://www.czc.cz/323309,357176,362192,330222,229466,332344/kody
CPU: i5 13600KF
Cooler:Endorfy Fortis 5 Dual fan
GPU: Sapphire Radeon PULSE RX 6800 XT - vím, že to není Nitro edice, ale bude to nějaký zásadní problém?
RAM: Kingston Fury Renegade Black 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL16
MB: Gigabyte Z690 GAMING X DDR4
PSU: nějaký solidní 850W (be quiet! Straight Power 11/Corsair RM850x/Seasonic Focus/nějaký jiný?)
Case: Fractal Design Pop Air

Nejvíc plavu v té zakladní desce, kde si nejsem jistý, jestli je vlastně vůbec nutná ta Z deska, když neplánuju OC a není to zbytečné vyhazování pár tisíc navíc. Jestli by teoreticky nestačila jen nějaká B660 s BIOS flashbackem na tlačítku nebo B760, protože co jsem pročítal fóra, tak lidi tam používají i desky ve stylu Gigabyte B660M GAMING X a i ty slabší VRM prý 13600KF nijak při hraní neomezují, ale v tom se upřímně vážně dostatečně neorientuju a nedokážu posoudit reálné dopady.
DIETRE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 1. 2023 20:32

13600k si zaslouzi ALF280.
Grafika ... bude rvat jako prokopnuta koza a bude horka jako vstup do pekla, coz muze mit vliv na zivotnost. Zda pozitivni, uz at si prebere kazdy potencialni kupec sam. Ale v kombinaci pulse + air cooling CPU to bude solidni kapesni peklicko.

B deska Te obere o vykon, v te vybrane GB staci jen zapnout XMP1 a nastavit "max perf profil" a ono "seto samo" zvysi vykon. Ne sice tak dobre, jako kdybych to ladil treba ja, nebo Python, ale urcite o dost vys, nez kdybys pouzil B desku.

- - -

Pokud chces trochu usetrit, vykasli se na 13600k a poohledni se po 13500. Ma toziz take 6+6+8 vlaken a financne vyjde o chlup lepe, pricemz mezi Z a B deskou u nej neni vykonovy rozdil. Budget friendly alternativa by tudiz mohla vypadat takhle:

34.810,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece a toto okno pred otevrenim pripadneho dalsiho odkazu zavrit, aby nedoslo k pomichani komponent z vicero odkazu do jednoho kosiku. Eshop uz o teto chybe vi a na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.


-

A pokud bys chtel opravdu silna jadra pro esport + potencial rozsiritelnosti do budoucna, doporucim Ti novou a perspektivni platformu AM5. Potrebuje sice drazsi DDR5 pameti, ale narozdill od LGA1700 neskonci do roka v propadlisti dejin, takze bylo -li by to nutne, i za par let v klidu provedes upgrade CPU. A za to uz mozna par stovek priplatku stoji?


41.079,- Kc

POZNAMKA: Vzhledem k chybe ve funkci kosiku na eshopu TSB doporucuji odkaz otevrit v anonymnim okne prohlizece a toto okno pred otevrenim pripadneho dalsiho odkazu zavrit, aby nedoslo k pomichani komponent z vicero odkazu do jednoho kosiku. Eshop uz o teto chybe vi a na oprave se pry jiz pracuje. Diky za pochopeni.


Takhle bych na Tvem miste uvazoval ja ... a vybral bych si tu druhou, drazsi variantu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DIETRE 2. 2. 2023 22:23

Díky za návrhy. Upřímně si od začátku říkám, že cesta lepší upgradovatelnosti za vyšší cenu pro mě asi nebude, protože jsem to chtěl postavit a x let na to nesahat + ty ceny RAMek i 7700X... Nechal jsem si to ale teď pár dní projít hlavou, našel jsem si testy těch nových čipů a zjistil jsem, že by to nakonec mohla být přeci jenom lepší cesta.

Hodně mě nalomilo, že jsem se díval na srovnávací testy a dost mě překvapilo, že zrovna specificky v CSGO ve fullhd má i 7600X výborný výsledky srovnatelný i s 13600K. Ten 7700X ještě o cca 15% lepší, ale když se dívám na ceny tak je 50% dražší než 7600X (lehce přes 6 tis. oproti 9 tis.). Říkám si teda, že bych vzal právě 7600X a to, co si připlatím za dražší RAMky, naopak zase teď ušetřím na CPU, které vypadá pro můj usecase na pár let dopředu víc než solidně. Navíc bych takhle získal možnost případně za pár let ještě jednou občerstvit CPU za tu poslední podporovanou generaci.

Z hlediska grafiky bych to viděl spíš na 6750XT Nitro+. Ta 3070 je dražší a nechtělo by se mi to modovat, ale zároveň bych si to rád dal dohromady sám, dost se na to těším. Ta 6750 XT v Nitro+ verzi je teď na více místech za lehce přes 12K, což mi přijde slušné a z těch recenzí vypadá i to chlazení povedeně, v několika recenzích ho dokonce označovali jako overkill pro kartu téhle úrovně.

Dáva to takhle smysl, nebo jsem někde úplně mimo?

Jen jsem ještě neměl čas se podívat na ty desky pro AM5 čipy a jestli je tam něco, na co by si měl dát člověk pozor. Letmo jsem někde zachytil ve videu zmínku o nutném slaďování RAMek s deskami kvůli infinity cache (?) nebo nečemu takovému, ale nevím, jestli je to stále aktuální a neměl jsem ještě čas se na to pořádně podívat.
DIETRE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 2. 2023 22:44

Uvaha se 7600X neni zla. Nitro plus je fajn. Desku vezmi klidne B650.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků