Výběr SSD řešte jen zde!

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod yorg 5. 6. 2023 15:49

Zdravím. Mám Seagate FireCuda 520, M.2 - 500GB a po roce a půl mu nějak ubývá zdraví. Podle CrystalDiskInfo má 98%.
Je to běžný stav nebo mám zpozornět a před koncem záruky to řešit?
yorg
Junior

Odeslat příspěvekod A1rh- 5. 6. 2023 16:12

po roce a půl běžné. CDI ti často i umí říct kolik má zapsáno dat, z toho se odvíjí opotřebení.
V profilu nebo SZ promo Revolut 700Kč, SkipPay 500Kč, AliExpress US $19, Raiff. 300Kč ...
A1rh-
Junior

Odeslat příspěvekod yorg 5. 6. 2023 16:31

Díky. Mám to jako systémový disk a trošku mě to vystrašilo. Při jakém opotřebení bych měl uvažovat o náhradě? Dá se nějaké procento určit?

Údaje z CDI:
Celkové čtení: 8787 GB
Celkový zápis: 8338 GB
Počet zapnutí: 1315 krát
Zapnuto hodin: 5490 hodin

Mám to v M2 slotu PCIe 3.0 x4 protože k slotu PCIe 4.0 x4 je špatný přístup s chladičem a tak nevím, jestli má toto nějaký vliv (kromě omezení rychlosti).
yorg
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 5. 6. 2023 23:00

Pomalu je čas se strachovat, podle výrobce zvládne zapsat jen 300TB, jestli máš po roce a půl zapsáno už 8,33TB, tak ti současným tempem vydrží maximálně dalších 54 let.
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod yorg 6. 6. 2023 06:46

Díky za ten čas.
yorg
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 6. 2023 08:06

Udaj v % nema absolutne zadnou korelaci s realnym zdravim disku. Temer nikdo nevi, co tento udaj ukazuje ... in fact jde o zbyvajici % zaruky. Jak bylo psano, dle datasheetu ma disk 300TBW. Tzn. po zapsani 300TB skonci zaruka. (Nebo po uplynuti 60m od koupe - zalezi, co nastane driv.)

1% ze 300 je 3TB. Ty mas zapsano 8.14TB ... tj. cca 2.71% ... proto "98%" ... a brzy nastane 97%. Neves ale hlavu, za svou profesni karieru jsem prisel do styku se spoustou disku, ktere fungovaly daleko za hranou nuly "ukazatele zdravi". A take se spoustou disku, ktere zdechly do pulroka od koupe, rozhodne nikoliv na "nedostatek procent".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 6. 6. 2023 09:22

Díky za doplnění.
yorg
Junior

Odeslat příspěvekod yorg 8. 6. 2023 11:15

Ještě k tomu SSD a PCIe 4.0x4 a omlouvám se předem za poněkud zmatený dotaz protože se SSD moc zkušeností nemám.

Mám MB TUF GAMING B550M-E a ten má M2 sloty PCIe 4.0x4 a PCIe 3.0x4. Systémové SSD mám Seagate FireCuda 520, M.2 - 500GB, které má podporu pro PCIe 4.0x4.

Když jsem to skládal, tak pro port PCIe 4.0x4 chyběly sloupky pro montáž, port je blízko chladiče pro procesor a nevěděl jsem jak moc to bude topit. A především byl držák s chladičem dodán na pozici PCIe 3.0x4, a tak jsem ho pro SSD použil.

Vzhledem k výše uvedenému se dál nerad okrádal o výkon a tak bych rád dal systémové SSD na PCIe 4.0x4 a do slotu PCIe 3.0x4 bych dal další SSD (asi Samsung 970 EVO PLUS 2TB) pro PCIe 3.0x4 na zpracování fotek. Pokud to tak jde instalovat a systémový SSD nemusí být tam, kde je. Jenže jak. Jednak na MB není od výrobce sloupek vlevo a pro dodaný chladič chybí sloupek vpravo (označený otvor je jen montážní pro uchycení MB). Takže dodaný chladič není pro toto použitelný. Viz fotky.

Díval jsem se na chladiče na ALZA a netuším co tam použít. Sice tam jsou chladiče na jeden šroubek, ale u všech chybí montážní sloupek. Je pro dodatečnou montáž nějaký set se sloupkem a chladičem, který by šel použít nebo se to montuje nějak jinak?

Pozn. Ten stávající chladič je tak zaprasený, protože se mi zdál slabý pro chlazení a tak na něm byl pro test přilepen https://www.alza.cz/akasa-chladic-m-2-s ... 65.htm?o=3. Ten jsem ale musel dát dolů, protože se skoro dotýkal grafické karty pod kterou slot je.
Přílohy
MB1.jpg
MB2.jpg
M2.jpg
M2_popis.jpg
yorg
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 8. 6. 2023 12:04

Ten montazni sloupek pro M_2_1 slot bych ocekaval v baleni desky i se sroubkem, v pytliku. A podle me do toho slotu musis pouzit vlastni chladic, treba tu Akasu.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod yorg 8. 6. 2023 12:48

Díval jsem so do krabice po MB a nic tam není. Jedině, že bych ho ztratil. :-(
yorg
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 6. 2023 14:57

Sloupky jsou odjakživa u desek. (Stejně jako šroubky)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 13. 6. 2023 14:24

Pytlík se sloupky a šroubky jsem nakonec našel a SSD už je na portu s PCIe 4. Bylo to zasunuté pod kartonem, který je jako výstelka v krabici. :-(

Ještě prosím odpověď na 2 otázky.
1) Chladič Akasa už po jednom odlepení nelepí a tak jsem dočasně použil tenkou oboustrannou lepenku. Teplota u takto "chlazeného" SSD se drží na cca 40°C, ale vzhledem k použité lepence to považuji spíše za provizorium protože mám obavu, že to odpadne. Stačí vyměnit termální pásku nebo hned raději přímo koupit slušně vypadající kompletní chladič?

2) Jak píšu výše pro zpracování fotek v Lightroom, kde vedle uložených fotek vzniká v katalogu velké množství malých souborů bych rád použil Samsung 970 EVO PLUS 2TB (snad je pro toto použití vhodný) na uvolněný port s PCIe 3. Tam je už od ASUS dodané chlazení s chladícím plechem bez žeber, které je na fotce. Port PCIe 3 je pod pasivně chlazenou grafickou kartou. Nevím, jak je na tom uvedené SSD od Samsungu s přehříváním. Uchladí to ten plech nebo použít jiný nízký chladič se žebry? Změní se tím něco? SSD Seagate FireCuda 520, který tam byl a je teď na PCIe 4 ten plech stačil chladit za cca 45 až 50°C a nevím jak topí ten Samsung.
yorg
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 6. 2023 16:26

Radeji CLR-M2 bez dalsich pismenek pro oba pripady.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 13. 6. 2023 16:54

yorg
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 6. 2023 18:41

Ten jediny nutnosti montaze. (A tedy tez asi jediny v cervene barve, ale na barvu to nepojede.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků