Bitlockerem šifrovaná M.2, záchrana dat?

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Caddy 17. 2. 2021 11:53

Zdravím, řeším tu takový zapeklitý problém a už nevím, co zkoušet dále.

Situace: Jeden notebook začal po startu požadovat klíč k bitlockeru. Po jeho zadání jsem se dostal do nabídky pro obnovu, zřejmě zhavaroval systém. Ať jsem zkoušel cokoli, jakýkoli recovery pokus selhal. Při každém restartu se to cykluje, chce znovu klíč a recovery menu. Disk se však jeví jako funkční.

Když se nepovedlo resuscitovat systém, disk jsem z notebooku vytáhl (je to M.2 SATA) a dal do USB adaptéru, abych alespoň vytáhl důležitá data. Po vložení si to normálně vyžádalo Bitlocker klíč pro odemčení, ten jsem zadal...a pak nic viditelného. Ve správe Bitlockeru se disk jeví jako zamčený, ale vypnout to nejde, protože se už tím předchozím krokem už něco spustilo a jednotka není dostupná. Nicméně kontrolka disku bliká, i na počítači neustále hrabe, takže se něco asi děje. Jen jsem byl zvyklý, že ten stav nástroj pro Bitlocker zobrazoval. Nicméně už takto (skrytě) chroustá druhý den, což je asi moc dlouho. Nějaké nápady, zkušenosti? Nebo třeba tip na diagnostiku zabitlockerovaného disku, zda fakt není v háji více, než se tváří? Jak vlastně s jistotou zjistím, že to (ne)má cenu zkoušet?

Díky moc za jakýkoli námět, uživatelka NTB tam má důležité věci (ne, neptejte se, proč to nemá aspoň na OneDrive...).
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 17. 2. 2021 14:41

Podle mě se to pokazilo :-)

Zkusil bych zda z toho jdou přečíst přímo ty zaheslované data z linuxu pomocí dd.

Pokud ne tak bych se tím netrápil a zahodil to a obnovil data ze zálohy.

Pokud zálohu nemáš tak jsi se naučil zálohovat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Caddy 17. 2. 2021 15:37

Jsem tam psal, ze to je uzivatelka, ne muj notas, zalohu asi nema, jinak by nebyla uz dost nervozni :) Linux nemam a neumim s nim...jeste uvidim, no... Bitlocker asi funkcni bude, spis se nejak nakopnul ten disk...
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 17. 2. 2021 15:58

Taky je mozne, ze ma Bitlocker ulozene sifrovaci klice v TPM a po vytazeni z toho notebooku z disku nic neprectes ani po zadani spravneho hesla.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 2. 2021 17:14

Caddy píše: diagnostiku zabitlockerovaného disku

Laciné NB jsou vesměs funkčně omezené => z BIOSu|UEFI SMART nevyčteš.
Co s tím?
Připojení podezřelého SSD do PC.
Boot z ext. záchranného média.
Test SMART.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 17. 2. 2021 20:34

Přesně skontrolovat SMART a skusit udělat image toho disku SW který znáš pokud linux neznáš.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Caddy 18. 2. 2021 09:15

Přestávám tomu trochu rozumět. Takže problém může být i v tom, že je to mimo původní NTB? Když to vrátím, jde s tím ještě něco, nebo jak se jednou vyndá, už není cesty zpět?

Zkusím ještě to záchranné médium. Ale už jsem zkoušel všechny možné postupy a nechová se to standardně, napřed chce jednotku odemknout, bez toho s ní nejde nic. A když dám to odemknutí, je zase pro všechny další procesy nedostupná. Začarovaný kruh. Normálně tam to odemykání nebývá, rovnou se Bitlocker vypíná. Jdu ještě zkoušet :) Díky.
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 18. 2. 2021 12:48

Hm, vypada to, ze ten disk je proste v *****, jde odemknout, ale jinak uz nic. Po odemceni k nemu nejde pristoupit zadnym zpusobem, system nevidi ani informace o nem, jednotku nejde zobrazit ani pres DOS a kdyz jsem jen tak cvicne zkusil na nej nainstalovat novy system, taky to nakonec zahlasilo, ze to nejde...to je asi uz marny boj
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Caddy 18. 2. 2021 14:23

Tak vyřešeno, nakonec disk opraven pomoci checkdisku :-D Ted me asi budete mit za kokota, postrcil me k tomu az kolega, ja tento nastroj vzdy povazoval za prezitek spjaty s klasickymi HDD...a ted jsme se tam dostal
Caddy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 18. 2. 2021 15:01

Gragulujeme :) Stare nastroje nevymiraji, jen se na ne zapomina ;-)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Caddy 18. 2. 2021 15:47

Ja nezapomnel, jen to mam halt sprazene se starymi casy a hledanim spatnych clusteru :-D A kolegu to napadlo taky, jen zase netusil, ze to funguje s bitlockerem :) Nakonec pani prisla asi jen o pridavne archivy Outlooku (nikde proste nejsou), coz je dobre score na to, jak to vypadalo beznadejne :)
Caddy
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků