Starší SSD do nového PC

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dušan88 3. 6. 2023 06:22

Dobrý den,
Chci si koupit nový počítač, ale nechce se mi instalovat všechny programy a obnovovat licence. Je možné použít můj současný disk a za jakých podmínek? Nebo je možné odinstalovat windows a použít současný disk jako druhý v novém PC, tak že všechny programy budou fungovat a windows poběží na primárním (novém) disku?

Mnohokrát děkuji předem.
Dušan88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 6. 2023 08:27

In general: Pokud bys chtel stary disk pouzit jako jediny/systemovy (jedina volba, aby programy nejak fungovaly), pomuzes si leda do pekla. Nejak fungovat to muze (a nejspis bude), ale optimalni vykon od noveho pocitace se starym OS rozhodne neocekavej.

Pokud z disku odstranis vsechna data, lze s nim pocinati podobne, jako s novym kusem disku. Tzn. pouzit jako datovy disk, nebo jej (ve spojeni s dokoupenou krabickou) pouzivat jako externi disk.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sodrak 3. 6. 2023 09:40

Dušan88 píše:...je možné odinstalovat windows a použít současný disk jako druhý v novém PC, tak že všechny programy budou fungovat a windows poběží na primárním (novém) disku?...

Použiť súčasný disk ako druhý v novom PC je možné s tým, že ani jeden doterajší nainštalovaný program v tom starom disku nebude fungovať.
Sodrak
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 3. 6. 2023 11:37

Nejjednodušší je klonovat původní disk na nový. Je to otázka několika desítek minut a po restartu stačí zvolit v BIOSu nové boot zařízení. Začnete přesně tam, kde jste přestal a netřeba nic přeinstalovat.
Protože se jedná o neinvazivní metodu, můžete to zkoušet několikrát, než se záležitost povede :)
Navíc, výrobci SSD většinou přibalují SW, který to umožní a to buď SW klíč, nebo stačí, když daný SW jen najde kompatibilní zařízení v PC.
Po úspěšném klonu disku, a spuštění z nového, pak můžete původní disk vyčistit od starých oddílů a používat jako datový.

Jsou už o tom napsány tuny textu - například zde u žabáka https://www.alza.cz/klonovani-disku
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sodrak 3. 6. 2023 19:19

Emil Pastelka píše:Nejjednodušší je klonovat původní disk na nový...

Ako tu už písal KineCZek:
Pokud bys chtel stary disk (naklonovaný disk) pouzit jako jediny/systemovy v NOVEM POČÍTAČI pomuzes si leda do pekla.
Sodrak
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 3. 6. 2023 20:43

Klonování disku se používá při výměně starého disku za nový ve stejném PC!
Standardně při výměně HDD za SSD v NB.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 4. 6. 2023 01:37

Ježiš já jsem to přečetl úplně blbě :-[ Nějak mi z dotazu vyšlo, že chce koupit nový disk, ne nový PC.
Každopádně pokud v původním PC byl alespoň Win10, pak přenos disku přežije, byť bez licence. Preventivně bych jen odinstaloval ovladače pro GPU.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků