Lze měnit komponenty za běhu PC?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ondra02 12. 12. 2021 02:29

Zdravím,
kamarád mi tvrdí, že dnešní grafické karty, HDD, větráky atd. lze v domácím PC měnit za běhu a že je to úplně normální.
Tak nevím všechno a nesleduji novinky, ale moc se mi to nezdá. Nic jsem kolem toho nevygooglil, tak rád se poučím. Díky
ondra02
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 12. 12. 2021 07:25

Samozřejmě za běhu lze vyměnit cokoliv. Ale je to většinou jeden pokus a to ten poslední pro tu součástku. Snad jedině ty case fany a disk, ale nenapadá mě proč to pokoušet.
Pokud budete experimentovat, ať ti to kamarád ukazuje na svým pc. Ty se koukej z větší dálky s patřičnou ochranou a hasičákem poblíž.
To tvoje vždy vypni, odpoj od sítě a zbav zbytkového proudu + statické elektřiny.
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 12. 2021 07:49

Jsou servery, kde jsou hotplug třeba i RAM, ale ! to jsou velmi ojedinělé a speciální případy.

V základě ne, nejde to a nedoporučuji to. Řekni kamarádovi, že je blbeček a ať se dovzdělá...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 12. 2021 08:24

Disky povětšinou měnit půjdou, pokud u nich v BIOSu lze nastavit hotswap; to už počítače umí nějakej ten pátek. Samozřejmě se jedná primárně o klasické SATA disky, nikoliv M.2 či M.2 NVMe. Nic víc za běhu měnit určitě nepůjde ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 12. 2021 08:31

V praxi jsem byl svedkem pokusu o doplnenii pameti do beziciho PC s MSi Z270 SLI PLUS a 7700k. Pro desku, procesor, GTX770 a nejaky zdroj Zalman to bylo to posledni, co na tomto svete zazily. DDR4 modul Kingston, alias vrah celeho PC, to jako jediny prezil.

Take jsem zazil vytazeni (v tu chvili k netu pripojeneho) PCI faxmodemu z beziciho Celerona 300A@450MHz na desce ASUS P2B (440BX). Kamarad totiz mel PC "vrabci hnizdo" (bez case) a cestou z WC zakopl o kabel, coz vedlo k efektivnimu pruletu faxmodemu po mistnosti. HW to vsechen prezil, jen W98 z toho trefil slak a hodily BSOD.

Ventilator je "hloupa" vec, tam je jen napeti, zem a pripadne PWM a sledovani otacek. Tam nehrozi nic, nema se tam co pokazit. S nicim dalsim bych to ale nezkousel a u toho modemu to, ze se nic nestalo, dodnes pricitam hlavne rychlosti, v niz k jeho vytrzeni z desky doslo.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod ondra02 12. 12. 2021 12:55

Díky moc za odpovědi. Spolubydlící ke mně právě přišel v noci pro radu, že si přidával 3 další větráky do PC, původní 3 zepředu dával nahoru Caseu atd....no a teď to nemůže nahodit. Jedny byly do MB a druhé na 4 pin, takže ke zdoji. Nevím, jestli u toho ještě musel vyndat grafiku, aby se k tomu dostal, řekl bych že jo. No, každopádně nainstaloval si ještě potom ovladače na MSI RGB světýlka, restartoval to a už to nenahodil. Zkoušel vyndat i baterku základní desky a nic.
Ta posloupnost těch jeho kroků je trochu nejistá, protože ze zoufalství se večerní pohoda a tuningu PC s dobrou whisky změnila v trochu větší pití, takže když přišel zoufalej, že mu opět nefunguje už druhá základní deska, musel jsem z něj ty informace trochu tahat.
No ale, když mi pak začal vykládal, jak to jako dělal všechno za chodu a že to je dnes úúúplné normální, že ty nový základní desky a grafiky hlavně a vůbec "skoro všechny komponenty, Ondro, s tím problém nemají", tak mi začaly vstávat vlasy hrůzou na hlavě a to jsem si říkal, že ty větráky to je ještě asi to nejmenší zlo. Tak jsem ho poslal spát, protože když vás začne školit někdo, kdo si původně přišel pro radu a komu to PC nejede, tak je to na poslání ještě úplně někam jinam, ale nedalo mi to, přece jen člověk se stále učí a začal jsem kachnit a Googlit, ale nějak jsem nevěděl, jaký klíčový slova použít, abych si o tom něco našel. Každopádně mi to bylo dost divný, od kdy jsou konektory na MB Plug in Play, když i blbý USB s tím mají do teď kolikrát problémy, i když to odnáší ty flashky a ne desky. Ale taky si přece nemůžu za chodu PC vrazit na základní desku USB prodloužení vedoucí do předního panelu USB konektoru jen tak. Vždyť ta základní deska, si to při bootu musí vše osahat ty periferie a BIOS tomu musí dát nějaku prioritu. Už 10 let starý PC si mapovaly větráky procesoru a Casu a pokud nebyly zapojené správně, tak se základní deska nespustila. A to chtěl člověk jen něco na rychlíka zjistit.
Takže se mně to teda potvrdilo, že to je nesmysl a že ta jeho MSI (https://www.alza.cz/msi-mpg-z390-gaming ... 471039.htm) už toho musela asi hodně ustát.
Možná budu tak hodnej, že se na to půjdu ještě podívat a v jeho případě ten problém bude třeba ještě v něčem jiném. První MB mu teda odpálil výpadek proudu při bouřce a co myslíte, má tam už tu přepěťovou ochranu před PC, co stojí v Lídlu pár Ká? Samozřejmě že ne. Barevný větráčky jsou prostě větší priorita....

-- 12. 12. 2021 12:59 --

Ahoj, toto asi bylo do jiného vlákna, ne?

Cyperpunk2077 píše:Vždy každá diskuze se dá řešit seriózně, v klidu a bez nervů. Oba příspěvky mají informační hodnotu, ale další příspěvek je: hození kamenem a nadávání na svět jak je všechno hrozné, zastaralé a tebn svět je je hrozný plný, špatných lidí.

Opak je pravdou a mnohá dobrá rada pomůže lidem a udělá jejich srdce šťastnější a budou vděční za každou radu ohledně počítače.

Nadávky, vulgarity, napadání, BANy, zavist to všechno lze vypozorovat a hlavně nechápu proč se někdo stresuje z toho, že někdo prostě nemá znalosti/vědomosti a zeptá se tu. Inteligentní člověk přinese nápad/navrhnutí nějaké PC sestavy a právě opak přinese jen zlobu a nadávky a právě v tomhle ohledu je strašně důležité zůstat v pohodě, nenechat se vytočit a prostě lidem pomáhat nikoliv dělat zlo...bohužel tohle je v lidech.
ondra02
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 12. 12. 2021 16:58

Mně snad přechází zrak. Dva nepříliš zběhlí montéři PC v jednom (pravda, každý se to z počátku učí) a jeden filozof vztahů na zájmovém fóru mi obsahem příspěvků vyráží dech.

Nicméně bych se držel, být @ondra2, poučky - Pokud si nejsem jistý, s jakou komponentou mohu manipulovat pod napětím, vždy vše měním s řádně vypnutým zdrojem, včetně mechanického kolébkového vypínače.
Velmi správně jsi napsal, deska si připojené komponenty "osahá" a přizpůsobí vzájemné fungování. Až na USB a výjimečné případy, při bootu.

Pokud už se tedy chyba stala, uvedl bych komponenty do stavu před katastrofickou manipulací a snažil se PC zprovoznit. Pokud se povede, pak postupovat jak se má s vypnutym zdrojem a vždy s jedním druhém komponenty, aby případná chyba byla určitelná.
meda2016
Junior



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků