ICC profily a jejich zobrazení v prostředí op. Windows 11

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Hans43 14. 3. 2023 18:19

Dobrý den všem,

můj dotaz se týká změn ICC profilů ve windows a jejich zobrazení.
Používám aktuální verzi Windows 11.

Zakoupil jsem nový monitor (Asus PA279CV) který podporuje správu barev. Nainstaloval jsem výrobcem dodané ICC profily a přiřadil je k zařízení, nastavil jeden z nich jako výchozí pro zařízení. Profily se po tomto nabízejí i z rozbalovací lišty v sytémovém nastavení " nastavení obrazovky". Při změně ICC profilu (např. ze zmíněné rozbalovací lišty) ovšem zůstává zobrazení operačního systému (plocha, složky, windows aplikace atd..)vizuálně stále stejné. Používám aplikaci Gimp pro editaci grafiky, a tam již s profily lze pracovat a změna se projevuje.

Dotaz tedy zní, podporuje prostředí Windows viditelnou změnu icc profilů? Jsou snad tyto nastavení jen odrazovým můstkem pro další aplikace, které musí správu barev samy podporovat a jenom v těchto lze s profily pracovat? Dělám někde chybu, nebo snad je závada na straně operačního systému? Barevné prostředí jde nastavit i v menu samotného monitoru a i v oficiální aplikaci jím podporovanou (Chroma tune). Tam se ale jedná pouze o přednastavené profily (či snad jen hodnoty?) výrobcem. Jsou snad tyto nastavení nadřazena těm sytémovým?

Chápu že problematika ICC a celkově kalibrace barev na různých zařízeních je (alespoň pro mne) velice komplexní záležitost, ale určitě s tímto někdo máte zkušenost a lze jednoduše vyzkoušet, jak to funguje na vaší straně.

Předem děkuji pokud se na tímto dotazem někdo pozastaví, zatím jsem z různých diskuzí a článků nenašel jednoznačnou odpověď.
Hans43
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 14. 3. 2023 19:59

WIndows na správu barev řeší na úrovni aplikace. Je to nejméně špatné řešení, ale špatné stále je. Tuším že Apple to umí na systémové úrovni. Oba přístupy mají své výhody.
Windows primárně aplikaci říká - mám k dispozici tyto profily, umíš je použít - pokud aplikace umí, interně řeší správu barev, pokud to aplikace neumí, Windows vše považuje za výchozí sRGB.

Pokud nemáte k dispozici kalibrační sondu, nebo nepřipravujete podklady pro tisk, tak bych Vám doporučil ICC profily pro výstupní zařízení nepoužívat.
S ohledem na editaci grafiky pak ICC profil v obrazových datech zachovejte a neměňte jej.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků