Monitor na bežné používanie

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod nighthunterrrr 19. 11. 2022 13:54

Hľadám monitor na bežné používanie...
Viem že ich je milión...preto sa skôr pýtam na Vaše skúsenosti, respektíve čo mám sledovať....

Stačí monitor v cene okolo 150e? Ísť do niečoho drahšieho? Prečo? Stačí mi VA alebo radšej IPS? Zahnutý alebo obyčajný....
nighthunterrrr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 11. 2022 09:01

Zajdi si někam do showroomu, rozhlédni se, vyber si. Netušíme, jaké máš oči, jestli ti nebudou vadit malé písmena. Znám lidi, kteří si v euforii koupili 4K monitor, protože je to moderní, a pak mu snížili rozlišení na čtvrtinu, protože na něj neviděli. Netušíme, kolik máš místa na stole a tedy z jaké vzdálenosti se na něj budeš dívat. Netušíme, jakým kabelem ho budeš připojovat, jetsli třeba nemáš laptop a nechceš monitor, který by současně fungoval jako dokovací stanice (přes USB-C konektor, Thunderbolt).
I nejlevnější monitory s TN jsou dnes poměrně kvalitní, takže jestli VA nebo IPS technologii bych příliš neřešil. Spíš pozor na to, aby neblikal (flickerfree).
U TN vadný pixel svítí, to je hodně otravné, u VA (vylepšený TN) je vadný pixel černý, to už je přijatelnější. U IPS jenom nesvítí, což je nejméně rušivé.

Pro běžné použití stačí monitor do 150 euro nebo lehce nad. Pozor, levné monitory mívají mizerné stojany (málo stabilní, často chybí výškové nastavení). Některé monitory se prodávají ve dvou provedeních - levnější se základním stojanem a o nějakou stokorunu dražší provedení s lepším stojanem. Pokud bys monitor věšel na zeď, tak je to jedno, nemá pak cenu připlácet za kvalitní stojan, když ho nebudeš používat.
Dražší monitory mohou mít záruku na vadné pixely.

Pro běžnou práci prohnutý monitor spíše ne, četl jsem, že na to lidi nadávají. Na hry nebo filmy jsou naopak v pohodě. Osobní zkušenost s prohnutým monitorem ale nemám. Já mám dva IPS 27" monitory vedle sebe (rozdíl v ceně mezi IPS a TN/VA není velký a přece jenom mají lepší podání barev), doma na držácích na zdi, v práci na stole.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nighthunterrrr 21. 11. 2022 09:29

dakujem pekne za vycerpavajucu odpoved, urcite nieco vyberiem
nighthunterrrr
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků