PROBLÉM - připojení NB k monitoru při 120+ Hz

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Hitman II. 27. 3. 2023 20:16

Ahoj, mám problém s připojením herního NB k monitoru. NB disponuje porty HDMI 2.1 a USB-C 3.2 Gen 2, DisplayPort 1.4, PD. Monitor (Samsung Odyssey, 34", OLED, QHD+, 175Hz) má Micro HDMI 2.1 a Mini DP 1.4.

Takže mám prakticky dvě možnosti připojení:

1. z HDMI na Micro HDMI
2. z USB-C na Mini DP (teoreticky i na HDMI, ale v případě převodníku bude lepší DP, řekl bych - dle toho, co jsem četl, tak DP disponuje lepšími parametry, co se týká přenosu obrazu)

Ale problém je, že jsem na netu nenarazil na žádný kabel, který by byl dimenzován na vyšší hodnoty obnovovací frekvence. Ani HDMI, ani USB-C / DP. A pokud ano, byl to nějaký přeprodávaný z "Alíku" s nějakými pseudoparametry.
Problém jen ten, že nemám nejen DP v NB, ale taky že mám v monitoru malé verze konektorů..

Pak by bylo možné použít nějakou redukci, ale ty rapidně snižují datovou propustnost, není to tak? A nebo nějaký aktivní prvek/převodník? Nebylo by možné použít? V tom se nevyznám, ale raději bych co nejelegantnější řešení..

Poslední, takovou záložní možností, je USB-C na USB-C,ale tam je dle všeho strop 120 Hz.

Tak co by jste doporučili, poradili, jak připojili? Budu vděčný za každou odpověď.


Předem moc díky..
Michal
Hitman II.
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 28. 3. 2023 00:00

Micro HDMI na HDMI kabely splňující tvé specifikace jsem našel prakticky na první dobrou. Problém nejsou neexistující kabely, ale tvá neschopnost hledat.

Nebo si kup USB-C dock a připoj skrze DP na docku.

Google: HDMI micro HDMI 2.0
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 28. 3. 2023 02:49

No, tak jednoduché to nebude. Monitor je předpokládám 34" Odyssey OLED G8 - tedy pro 4K (3 440 × 1 440 px) a 175 Hz musí být nejméně HDMI 2.1 nebo DP s podporou HBR3 (to ale aby jeden pohledal...).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 28. 3. 2023 05:35

Ano, Samsung Odyssey G8, OLED, 34"

No, našel jsem pouze HDMI 2.0, (neříkám, že nestačí, ale na 175 Hz se dle mě nedostanu) a sice:

https://www.czc.cz/club3d-micro-hdmi-na ... 6IQAvD_BwE - ale je krátký

a
https://m.alza.cz/vention-hdmi-d-male-t ... 73.htm?o=3 - zatím nedostupný a cena mi přijde podezřele nízká..

A pak USB-C / Mini DP:
https://m.alza.cz/choetech-usb-c-to-min ... 9.htm?o=11
ale zde už bude nějaký převodník a tolik tomu nevěřím
Michal 2.0
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 28. 3. 2023 07:54

Ok, místo standartu HDMI 2.0 hledat HDMI 2.1 .. jediný rozdíl.

Z USB-C > HDMI kabelů jsem našel např.:
https://www.suntech.cz/produkt/614223-premiumcord-usb-c-na-hdmi-2-1-kabel-rozliseni-az-8k-60hz-2m/

Jinak jakejkoliv HDMI 2.1 kabel + tahle redukce https://www.amazon.com/dp/B09M8BRY39, problem solved.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 28. 3. 2023 09:45

No, představoval jsem si elegantnější řešení.. Mít v rámci kabelu převodník a redukci,.. nejsem si jistý, zdali to nebude mít vliv na kvalitu signálu.. A navíc si nejsem jistý, zdali vůbec skrze USB-C dostanu 175 Hz, ale to by zřejmě neměl být problém.
Michal 2.0
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 28. 3. 2023 10:53

2m HDMI kabel např. tento: https://www.amazon.de/-/en/CSL-Brading- ... 08SY86HGP/

Ale pro využití obnovovací frekvence nad 144Hz musí notebook podporovat DSC.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 28. 3. 2023 11:47

Podívejte se do manuálu monitoru, ale mám pocit, že USB-C má omezený vstup na 120 Hz (u daného monitoru). Spolehlivé řešení bude v podobě HDMI 2.1
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 28. 3. 2023 16:38

Nevím, jestli na Amazonu nejsou nějaké pseudo parametry. Přijde mi zvláštní, že tam koupíte kabel s parametry, který na českém eshopu nepořídíte.. Ale možné to je, nemám zkušenosti..
Mám, řekl bych, nejrychlejší USB-C, posledním generaci s podporou DP 1.4.
A micro HDMI 2.1 není k sehnání, dokonce ani 2.0 (jeden krátký, druhý nedostupný :)
A redukci se chci pokud možno vyhnout, řekl bych, že to může mít vliv na kvalitu signálu.

Jinak toto jsem se dozvěděl na podpoře Lenova (můj NB)..

HDMI supports up to 7680x4320@60Hz
• USB-C supports up to 5120x3200@60Hz
se sníženým rozlišením je možné zvýšit frekvenci

Zní to pozitivně, ale je možné, že když to jde skrze USB-C, že to nebude prostá datová matematika, ale že strop bude níž. Např. USB-C na USB-C monitoru podporuje dle Samsungu max. 120 Hz.

Takže stále mi nejlépe vychází buď USB-C na mini DP z Alzy, nebo HDMI / Micro HDMI z Alzy, který bude dostupný za 14 dní
Michal 2.0
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 28. 3. 2023 16:47

Co přesně máš za notebook? Jeho MTM kód?
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 29. 3. 2023 13:33

Legion 5 Pro-16ACH6H Laptop (Lenovo) - Type 82JQ - Model 82jq00xtck
Michal 2.0
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 3. 2023 13:44

Ntb má dedikovanou GK RTX 3060. Na té je dle tohoto článku podpory DSC podporováno.

Takže s HDMI z Amazonu by to (teoreticky) mělo chodit na plno (3440×1440/175Hz/10bit).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 29. 3. 2023 16:20

Super, díky moc!
Když nebude fungovat tenhle, tak už nevím co :)
Upřímně, nejsem zvyklý objednávat ze zahraničních shopů, nemám k tomu důvěru, ale tohle vypadá dobře. Za zkoušku určitě stojí..
Jen mi nejde do hlavy, že něco takového nenabízí české eshopy..
Michal 2.0
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 3. 2023 19:56

Stejně mne udivuje, že dané kabely nebyly u monitoru. Zvláště u Samsungu mi to nějak nesedí, protože je uváděný mini DP kabel v balení.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 2.0 29. 3. 2023 19:59

Jj, je tam, jenže já nemám v NB DP, proto to řeším. Ale třeba Dell, který je osazen stejným displejem, má rovnou tři datové kabely
Michal 2.0
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků