Kalibrace více monitorů

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 6. 11. 2023 16:22

Máte někdo zkušenost s kalibrací více monitorů tak, aby všechny ukazovaly vzájemně co nejpodobněji barvy? Vždy jsem dělal kalibraci jednoho čí více monitorů u jednoho PC s cílem co nejvěrněji zobrazit cílový prostor. Nicméně teď stojím před požadavkem na "kalibraci" několika pracovních stanic, a zadáním "aby to všichni viděli stejně".
Našel jsem jednu sondu, která má v SW podobnou funkci, ale moc se o tom nerozepisují, proto nevím, jestli je to přesně to, co potřebuji. Nějaké nápady - krom ručního ladění od oka? Navíc jednotlivé monitory jsou rozmístěny daleko od sebe.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 6. 11. 2023 17:04

Tohle bych od oka nedelal, ruzne vyrobni parametry monitoru, grafik, okolni svetlo atd. Jedine sondu.
Vedle na foru AV manie je jeden, co se zabyva kalibracemi TV, treba poradi nebo navede blize.
https://forum.avmania.zive.cz/memberlis ... e&u=129873
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod ja-cz 6. 11. 2023 18:13

Ja myslim ze kalibrace k cilovemu barevnemu prostoru dava technicky nejvetsi smysl, od toho ty standardizovane barevne prostory jsou :-D Nutny predpoklad ale je, aby ty monitory byly adekvatne kvalitni k tomu pozadovanemu barevnemu prostoru - sRGB zvladne kde co, AdobeRGB na velkych rozmerech stoji porad nemalo penez.

Pokud si i tisknou na jednom/dvou strojich, tak je druha moznost vytisknout kalibracni tabulku a od oka kalibrovat k ni. Ono totiz kazdy ten monitor muze mit kolem sebe znacne jine svetelne podminky, a kalibrace k realnemu vystupu to muze pomoct prekonat.
ja-cz
Junior

Odeslat příspěvekod riddle 7. 11. 2023 08:18

Zdravím…
Ano kalibrace monitoru tak aby to vypadalo vše stejně není problém. Důležité je aby každý monitor svítil stejně, jas a kontrast měl nastavenou na stejnou měřenou hodnotu atd. Pozor dva stejné monitory mohou vykazovat různé hodnoty na stejných číslech. Je to tedy trochu alchymie s nastavením. Chce to mít na to pořádný vybavení a zkušenosti aby to neskončilo fiaskem.

Něco málo o kalibračním hw
Kód: Vybrat vše
https://www.kalibraceobrazu.cz/blog/clanek/kalibracni-zarizeni


V minulosti jsem slaďoval profesionální monitory na place pro filmový šťáb tak aby každý monitor ukazoval stejně. A ty rozdíly tam nebyli vůbec zanedbatelný u monitoru za x tisic euro. Nebo obrazové stěny kde je hned poznat když něco nesvítí jinak.
riddle
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 7. 11. 2023 17:06

Díky za info. Jakým postupem jste to ladil dohromady? Mám starší i1Display Pro, ač stále funguje, chtělo by to něco novějšího. Proto hledám i kolorimetr, který nějakou podobnou funkci má - existuje-li.

ja-cz píše:Ja myslim ze kalibrace k cilovemu barevnemu prostoru dava technicky nejvetsi smysl, od toho ty standardizovane barevne prostory jsou.

V tom je ta potíž, to by totiž teoreticky fungovalo snad jen v případě, že by všechny monitory byly stejné (což nejsou) a stejně staré (jsou pořizovány v rozmezí cca 5 let). Většinou to jsou Eiza, ale míchají se do toho i jiné značky.
Kalibrace směrem do standardu jen upraví monitor tak, aby zobrazil barvy jak nejlépe umí. To ovšem neznamená "stejně jako monitor vedle".

A jde mi jen o monitor. Po úpravě bude výstup vždy jen na web (sRGB). AdobeRGB ani jiné širší prostory v daném případě nepřinášejí výhodu, spíše naopak. Malonákladový ani profesionální tisk zde nehraje roli.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riddle 8. 11. 2023 07:37

Kolorimetr jako takový nestačí, měl by být doplněn o spektrometr který dokáže měřit přesně barvy a tím i profilovat kolorimetr. Ber kolorimetr jako nástroj na práci a spektrometr jako mapu nebo schémat pro to jak kolorimetr by měl pracovat. Na určité technologie obrazovek je zapotřebí specifická technologie měření. Pokud se bude například měřit něco s OLED, QD-OLED nebo MiniLED tak už je vyžadována určitá přesnost technologie měření. Ale u cca 5 let starých monitoru tvůj kolorimetr na to bude stačit za předpokladu, že jej budeš minimálně profilovat na každý tip monitoru.

Princip kalibrace většího počtu monitoru aby ukazovali všichni stejně je trochu složitější vysvětlit. Všechny tyto monitory se obecně musí naladit na ten nejhorší který tam bude a jeho výsledek pak replikovat na ty ostatní. Tím se zajistí určitá uniformita zobrazení.

Ladit barevný prostor bez určitých předchozích úprav je nesmysl. Představ si, že jsi malíř pokojů a zákazník tě požádá o výmalbu zelenou barvou. Co uděláš než začneš? Půjdeš hned malovat na stěnu nebo jí nejdříve na penetruješ, odstraníš praskliny nebo starou barvu? Tím chci říci, pokud není udělaný dobrý základ tak ti barva nebude sedět. U kalibrace tomu říkáme korekce gamma a kalibrace odstínů šedi (white balance).
riddle
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků