Jak zjistím barevný prostor obrázku jestli je sRGB/AdobeRGB,

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bluenite 6. 4. 2024 16:57

Existuje na to nějaká jednoduchá utilitka, nebo způsob, jak lze zjistit jednoduše barevný prostor? Potřebuji to kvůli tisku, protože tiskárna (OKIC532) poslední dobou nějak divně podává barvy s posunem do modra, někdy do zelena. Vím, že CMS - color management system je věda pro zasvěcené moudré hlavy a se zkušenostmi. Pořád se k tomu vracím, hlavně tehdy, když se tím nejméně potřebuji zabývat. Přece jen by mě zajímaly rady, zkušenisti jako to v domácích podmíkách řešit. Na netu je toho hodně, ale jednoduchý a použitelný postup postrádám.
Díky za postřehy
Petr
bluenite
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 7. 4. 2024 00:42

V principu, pokud barevný prostor neznáte, je jeho zjištění či lépe odhad 50/50. Pokud obrázky, které jste získal, mohu být v jiném barevném prostoru, než sRGB, pak:
- může být tento profil vložen a rozpoznán
- nemusí být vložen, ale je alespoň zmíněn v metadatech
- není vložen a není ani v metadatech

Vzhledem k tomu, že zdrojových RGB profilů může být celá řada (kdejaký obskurní skener), lze fotku jen otevřít v editoru, přepínat profily a zvolit ten, při kterém vypadá nejvíce realisticky. Následně pak jiný profil převézt do sRGB.

Foto může být i ve CMYK, ale to byste poznal - barvy by v nekalibrovaném prohlížeči byly hodně mimo a pokud byste ji poslal na tiskárnu z programu, které CMS neumí, vypadalo by to opravdu mdle.
Sama tiskárna by se CMYKem neměla mít problém. Dle ovladače podporuje jak PCL, tak i Postscript (PS). A k obou typům ovladačů má příslušné ICC profily. Otázkou je, jak ji máte nainstalovánu, které ovladače a profily používáte a jak máte nastavené převody mezi profily.

Výchozí PCL ovladače předpokládají tisk z Office a podobných základních programů bez ICC. Cokoliv tak na vstupu ovladače převedou do sRGB (bez ohledu na profil) a následně to pošlou do tiskárny, která to interně zpracuje a tiskne CMYK.
PS ovladač se správou barev pak předpokládá znalost na straně uživatele a SW, který tiskárně správně předá podklady pro tisk (Adobe, Corel atd.).

Každopádně rozdíl mezi běžnými sRGB a Adobe RGB způsobí spíše celkový nárůst sytosti, nikoliv posun do modra. To bych hádal spíše na stárnutí fotoválce případně použití neoriginálních tonerů (mívají jiný barevný charakter).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bluenite 8. 4. 2024 18:55

Nejde o získané fotky, nebo bitmapy z netu. Ty mě nezajímají.
Obrázky, o kterých mluvím nyní, jsou scany prezentačních architektonických kresbiček, na kterých pracuji v corelu (vektorovém) a pak ve photoshopu. Doplňuji barevné plochy a pak je náhledově vytisknu. V šílené barevné kvalitě. Normální fotky (srgb) v náhledu jinak vychází poměrně slušně, i na laserovce kupodivu, bez barevných posunů. Problém nastává v této editaci a převodech mezi sw a prostory. Dá se s tím něco dělat, bez velkých kalibrací, nebo potřeby technického zázemí?
Skener je EpsonPhoto 4870, ve své době kvalitně skenoval i diáky s nástavcem, tiskárna je sice laser(led) OKI C32, barevné podání má uspokojivé, ve win11 fungují ICC/1200/600.
Z času na čas se objevují tyto rozdíly ve baervném podání, viz přílohy. Jde o jeden soubor ve cmyku, zobrazený v acdsee a photoshopu se zapnutou simulací barev. btw bez zapnuté simulace to je vizuálně stejné. Tak nevím, jestli se k tomu dá něco dodat.
Přílohy
ss_phshp.jpg
ss_acd.jpg
bluenite
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 4. 2024 22:14

ACDSee už nepoužívám mnoho let, proto Vám neřeknu, jak dalece přesné zobrazení CMYKu má. V zásadě je potřeba nastavit všechny zúčasněné SW na práci ve stejných výstupních profilech CMYK/RGB a také jejich převod. Do jakého profilu skenujete - sRGB nebo nativní profil skeneru?
Obecně se řiďte tím, co vidíte v Corelu, Photoshopu a Acrobatu. Rovněž bych doporučil tisknout přímo ze zmíněných SW - které správu barev podporují.
Grafický SW rozlišuje převod ploch (vektorová grafika) a převod fotek. Pro zachování barevného dojmu tak křivky a bitmapy mezi barevnými prostory převádí buď percentuálně (foto) nebo kolorimetricky (vektory). To může mít vliv na změnu a posun barev.
Každopádně, pokud nechystáte výstupy pro profesionální tisk, vyhnul bych se použití CMYKu. Také, pokud to lze, bych jako výstupní formát používal PDF (pro tisk) a obrázky jen pro náhledy a web.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků