Vyber wifi router-u

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod crq666 3. 12. 2009 13:43

Aha pravdu mas, nevsimol som si ze to nie je router. Mam 5 pocitacov, ale neviem kolko UPC poskytuje IP-ciek, kedysi sa tvarili ze 3 IP-cky, teraz nemaju ani na stranke nic napisane.
crq666
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 3. 12. 2009 20:58

Pokial uvazujes nad N-kovym zariadenim, tak je dobre mysliet, ze na pasme 2.4GHz je uz akosi tesno a pre N-ko je tam iba jeden kanal.
Vpodstate uz kazda domacnost ma minimalne 3 zariadenia na 2.4GHz.
Ak mas takych susedov viac okolo seba tak doporucujem pouzivat N-ko na 5GHz pasme.
Zavisi ale aj od wifi karty v PC/NB.
hunter21
Pokročilý


Odeslat příspěvekod .ParadoX. 25. 12. 2009 16:12

Také mám podobný tarif (30/4) a drátovým spojením u desktopu dosahuju reálně 30Mb/s. Ale taky mám notebook (zapnuto WPA) a tam dosáhnu max. 21,5Mb/s. A vůbec mi to nevadí :-) Těch pár megabitů... Who cares?
<? echo "hello world"; ?>
.ParadoX.
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod crq666 25. 12. 2009 16:21

diky tato odpoved bola asi najlepsia zo vsetkych ;-)
crq666
Junior

Odeslat příspěvekod barney222 13. 1. 2010 19:01

nazdar, potrebujem poradit pri kupe WIFI router neviem ci mam kupit router alebo AP doteraz som pouzival klasicky kablovy switch ale chcel by som to rozsirit o WIFInu, NB na g WIFI ak mate neaky tip na nieo napiste mi cenovy lmit tak do 40 ojro €.

pri hladani som nasiel tento http://www.joyce.cz/produkt-360A331-wel ... r-sma.html

ale neviem ci ma dostatocnu ochranu a podobne chcel by som aby to malo WPA aj klonovanie MAC adries

dik
barney222
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 13. 1. 2010 20:21

Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 1. 2010 21:04

barney222 píše:chcel by som aby to malo WPA aj klonovanie MAC adries
Máš na mysli klonování MAC adres nebo filtrování MAC adres? Myslím, že spíše filtrování (za účelem zvýšení bezpečnosti).

Pokud jsi doteď používal switch a stačilo ti to a chceš jenom doplnit možnost připojení přes wifi, stačí ti Acces point ( s tím, že jakýkoliv wifi-router lze použít jako acces point ).
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod barney222 13. 1. 2010 22:18

myslel som klonovanie, lebo mam pristup na net iba podla MAC adries na 2 pocitace, ze ci to nepojde neako obist aby tych pocitacov mohlo byt viac.

internet mam vedeny iba kablom priamo do sietovej karty resp. do do switchu a sietovej karty

- switch uz nebudem mat musim ho vratit

este som nasiel kandidata

http://www.joyce.cz/produkt-360A055-asu ... r-sma.html
barney222
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bari007 13. 1. 2010 22:49

Ten je hodně dobrý, ale nevlézá se do původního limitu 40€.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vanamond 13. 1. 2010 23:24

Chtěl bych jenom vysvětlit k předchozí bohaté diskusi několik technických drobností.

- Je to simplexní rádio. Čili to v jednu chvíli buď vysílá, nebo přijímá, ne dokupy. Podmínkou je, že se všechny stanice musí vzájemně slyšet, jinak se ruší. ( aby nevysílaly, když vysílá jiný, protože pak se ruší ). ( Řešením "skryté" stanice je režim RTS/CTS, ale je to zoufale pomalé )

- technologie WiFi v pásmu 2.4 GHz je věc velmi ošemetná. Je tam jenom 12 kanálů a je třeba si uvědomit, že jak 802.11b ( maximálně 11 Mbit ) tak 802.11g ( maximálně 54 Mbit ) potřebují TŘI kanály vedle sebe, aby fungovaly. ( tedy 802.11g na kanále 6 zabírá reálně kanály 5,6 a 7 a aby se nerušila s jinou, tak ta musí být nejhůře na kanále 3 - tedy zabrané kanály 2,3 a 4 ) Odstup by měl být alespoň jeden kanál mezi nimi , čili správně na kanále 2 ( 1,2,3, 4volný, pak ta druhá WiFi ).Neboli na pásmo se vejdou tři WiFiny, pak už se vše ruší.

- všechny levné WiFi ( čili cenově pod cca 3500.- Kč ) NEMAJÍ pořádné, případně žádné filtry na vstupu, čili pokud jsou blízko, vzájemně se ruší už jenom polem, i když jsou frekvenčně dobře.

- všechny levné WiFi mají nevýkonné procesorky ( příkladem je Ovislink 5470 ) které prostě na plném tempu nestíhají šifrovat, čili silnější šifrování = malé tempo, protože to prostě WiFi neupočítá. Nelze pozapínat všechny funkce najednou, je třeba pečlivě volit, co a jak nutně potřebuju, ostatní povypínat, aby CPU alespoň trochu stíhal.

- režie WiFi protokolů je za ideálních podmínek cca 75 % s průměrným paketovým mixem. Neboli v naprosto ideálních podmínkách tři čtvrtiny přenosového tempa sežere vlastní přenosový protokol. Je to závislé hlavně na velikosti paketu a "oslovovacím"režimu. Čím kratší pakety, tím tragičtější přenosový výkon. Jakmile se přejde na "oslovovaný režim" pak na jeden paket se musí vyměnit víc paketů, tedy výkon klesá tragicky. ( Tady jde o ty dvě čísla, jedno je Fragmentation - jde o maximální délku paketu, co Wifina přenese neděleně a o RTS. RTS na něco nastavíme. Pokud je paket větší, než RTS, tak se přenese až po žádosti o přenos ( režim RTS/CTS, vysvětlení je na samostatný článek, když to někdo bude chtít, tak to zkusím popsat.) Obě hodnoty klíčově ( ***** klíčově ) ovlivňují chování WiFi sítě.)

- režimy 802.11b a 802.11g jsou úplně jiné světy ( B je širokospektrální přenos s konstantní symbolovou rychlostí a různým počtem bitů na symbol. B je na nižších tempech extrémně odolné proti rušení a nemusí zabrat vždy tři kanály. G je pro představu něco jako ADSL - pásmo se rozdělí na řadu subpásem, každé subpásmo přenáší nějakou rychlostí. Strop je 54 Mbit, ale zabere vždy tři kanály, není moc odolné vůči rušení. )
Dohromady to nemůže existovat, takže výchozí režim WiFi - 802.11b/g ( tak zvaný kompatibilní ) znamená, že chvilku se vysílá v B režimu, chvilku v G. Z hlediska přenosového výkonu pochopitelně hrůza a běs. Ideální je zvolit buď jen B ( když chceme pomalejší, ale spolehlivou síť ) anebo jen G ( když preferujeme tempo ). Kombinaci jen za podmínky rezignace jak na tempo, tak na spolehlivost.

- Jakékoli zvolené šifrování znamená zpomalení tempa, protože procesory to většinou nestíhají jak na straně AP, tak na straně stanice. Pokud až tak moc nemusíte skrývat obsah svých dat ( při spojení na internet je to mimochodem pochopitelně fuk, minimálně poskytovatel ty data stejně má ), vypněte šifrování úplně a zapněte jen kontrolu MAC adres. Většinou je to prakticky dostačující řešení, dosah WiFi není takový, aby potenciálních špiónů bylo moc. Není to ideální, ale většinou je to na rušených sítích lepší, než šifrovat.

- Pokud chcete důsledné řešení, kupte si WiFi AP z profi řady - tedy dnes už 2,4 a 5GHz v jednom. Například HP10AG. Nebo ZyXely řady 3500, docela funguje i třeba LinkSys WAP2000 atd. Tam si můžete bez vlivu na výkon ( CPU je dostatečně dimenzován ) dát šifrování jaké chcete, ale je to výrazně dražší. Mimo jiné jsou zde lepší filtry a obecně lepší rádio, takže se stejným výkonem dostanete minimálně dvojnásobný dosah a daleko spolehlivější WiFinu.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 14. 1. 2010 00:07

Neviem, ja nemam pocit, ze by AP nestihalo sifrovanie pri plnej rychlosti a to pouzivam 4 roky staru sunku od MSI. Bezne dosahujem prenos ~22Mbps/TCP pri 54Mbps linkovej rychlosti. A to idem cez tri steny. Sifrovanie klienta robi samotny driver (starsi hw), alebo samotny hw (novsi hw), pripadne aj starsi hw obsluzeny novsimi driverami. Uz aj 4 roky stary hw ma sifrovaci koprocesor, len drivery ho nevedia pouzivat (napr. Ralink rt61).
5G pasmo je urcite lepsie, len bohuzial sa deli o pouzitie s vykonnymi zariadeniami (radarmi) co moze v niektorych lokalitach znamenat vyrazny problem v dost velkej oblasti.
Tam nezachrania to ani super dobre filtre v drahych zariadeniach.
Problem rusenia nenastava, pokial sa dodrzuje max.povoleny vykon dany licenciou pre konkretne pasmo.
Ovlivnovanie dvoch wifi zariadeni je mozne az pri tesnej bizkozkosti po 0.5-1m.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vanamond 14. 1. 2010 00:44

Co se týče WiFiAP a rychlosti šifrování, tak jsem to měřil pro našeho zákazníka na cca deseti typech WiFin. Docela tragické výsledky, takže opravdu je to tak, cpu nestíhá i když má hw pomoc. Hlavně to ještě pak nestíhá obsluhovat chyby, takže chování vypadá "divně".

Tempo 22 Mbit můžete mít na dlouhých paketech - i 30 Mbit, ale výhradně na dlouhých paketech a jednom přenosu. Jakmile je stanic víc a délky paketů se liší, tempo hrozivě klesá - zkuste sám. ( zkuste tentýž přenos po WiFi s šifrováním a pak po WiFi s vypnutým šifrováním. Sakra rozdíly, že ? )
Co se týče rušení polem, tak máte pravdu, zařízení musí být opravdu blízko. Narazil jsem na to ( a zmínil ) proto, že tohle se typicky projevuje, když si lidi dají na stůl v kuchyni tři notebooky připojené na WiFi a diví se, že se to divně chová ( a před chvílí to fungovalo - tedy před chvílí, když notebooky byly každý v jiné místnosti, hi ) ( třeba můj notebook má výstupní výkon na WiFi kartě 27 mW ( HP, Broadcom) , manželčin 35 mW ( Asus, nějaký Acer chip ) a na cca metr od sebe se rušíme zcela spolehlivě. )

( Prosím, nechci poučovat, pánbůh chraň, jen jsem - možná nedobře, jsem technik, ne psavec :-[ - vypíchl řadu drobností, které nejsou úplně obecně známé a třeba upozornění na ně někomu pomůže. )
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 14. 1. 2010 01:22

No ved hej, to som skusal. Bohuzial nemam moznost viac ako dvoch klientov v neprilis dobrom prostredi. (hlavne odrazy od okolitych prekazok).
Vysledok bol rovnaky (az na nejake nepodstatne vykyvy), ci je alebo nieje zapnute sifrovanie wpa.
Vykyvy sa daju pripisat na chyby v prenose vplyvom odrazov, bo mam kvalitu signalu na 86%.
Pri pouziti AP ako pristupovy bod pre viacerych vzdialenych klientov v externom prostredi klesa vykonnost siete hlavne koliziami od skrytych uzlov.
A tiez si myslim, ze moze hrat rolu este aj rozna energia signalu od toho-ktoreho klienta, co sa prejavuje v hodnote PER.
Ale su technologie, ktore dokazu obsluzit do 300 uzivatelov na jedno AP, napr. WiMax.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 14. 1. 2010 08:26

barney222 píše:myslel som klonovanie, lebo mam pristup na net iba podla MAC adries na 2 pocitace, ze ci to nepojde neako obist aby tych pocitacov mohlo byt viac.
Aha,takže si potřebuješ vytvořit malou domácí síť, která bude propojena s internetem.

V tom připadě potřebuješ wifi-router, kabel od providera bude zapojený do WAN-konektoru, jednotlivé počítače připojíš buď přes wifi, nebo UTP-kabelem do ethernetových LAN portů. Wan-portu naklonuješ jednu z MAC-adres, které máš nahlášené u providera a nastavíš mu providerovu IP-adresu (možná automaticky z DHCP, možná ručně - tak, jak jsi měl nastavené počítače bez routeru, tak nastavíš WAN routeru).

(Acces point je pro tebe nevhodný - je to v principu jenom switch, který má jeden port bezdrátový, takže bys mohl připojit jenom dva počítače.)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků