Router do bytu za router od Vodafone

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod simstriks 20. 7. 2022 06:44

Zdravím všechny,

mám od Vodafone (UPC) 500mb/s a jejich přijímač/router, co mi k tomu dali... Jelikož je dodaný router dost nestabilní a je třeba často provádět resety, tak bych rád router použil jen jako bridge, vypl na něm wifi a propojil ho s nějakým AP. Mezi moje favority patří Ubiquiti AmpliFi High Density, ale jedná se o cca 4 roky starý typ... Nemáte prosím typ na nějaký novější, stejně stabilní, kvalitní? Případně, myslíte, že pořád stojí za koupi tento?

Díky všem.

Dalibor
simstriks
Junior

Odeslat příspěvekod Ondrej1 20. 7. 2022 07:02

Jestli se myslí https://www.czc.cz/ubiquiti-amplifi-hig ... 82/produkt tak bych do toho klidně šel. Pokud není potřeba Wi-Fi 6 (aka 802.11ax), tak je čtyři roky starý router to pravé. Já mám ve stejné situaci konkurenční https://www.czc.cz/mikrotik-rbd52g-5hac ... 99/produkt (ne tak cool, ale podstatně levnější) a plná spokojenost.
Ondrej1
Junior

Odeslat příspěvekod simstriks 20. 7. 2022 07:20

Ta Wi-fi 6 by se i hodila. Telefon, ntb, Wi-fi 6 podporují. Nějaký typ, prosím, i s podporou Wi-fi 6? Díky :)

ještě dodám, že potřebuji také ethernet vstupy. Takže jen čistě WIFI AP (např Ubiquiti UniFi AP 6 LR) bohužel nemůže být.
simstriks
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 20. 7. 2022 11:19

a) připojení 500mb/s určitě nemáš. Když, tak 500Mb/s, což je rozdíl o 9 řádů (neboli miliardkrát větší rychlost)
b) máš smůlu, ale jejich modem-router musíš použít, protože s jiným zařízením, ani stejného typu, natož jiného, se tvé připojení nebude bavit. Musíš to řešit s Vodafonem.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod simstriks 20. 7. 2022 16:45

Ahoj Pytlíku :)),

Diky za korekci jednotky, věřím, že i přes nepřesnost ve velikosti pismenka bylo pochopitelné, o čem je řeč :) každopádně chápu, byla nutná korekce :))

Ohledne bodu b), nechápu, proč by to nemělo jít. Router/modem použiji jako bridge a kabelem propojím jejich router se svým… wifi na Vodafone routeru vypnu a budu používat ten nový :)). Tedy diskuze o funkčnosti je zbytečná… Řesím radu ohledně vhodné volby routeru.
simstriks
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 20. 7. 2022 18:34

Takže, pokud ti správně rozumím, tak chceš vyřadit poruchové zařízení tak, že ho necháš v hlavní cestě k internetu a budeš doufat, že bude hodné...
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej1 20. 7. 2022 20:20

Pytlíku ty jsi jakt Pytlík. :pozor Vždyť to píše jasně, Compal shodí do režimu bridge (aka modem only), ve kterém je firmware odchytaný (není tam toho tolik ke zkažení, jako u plnotučnéhou routeru s NATem, tam toho Vodafone kazí poměrně hodně a ještě dlouho kazit bude). A pokud nenarazí ve svěm user casu na hardwarový problém s PUMA 6 chipsetem (nepravděpodobné, leč možné) tak dostane stabilní internet, který bude mít díky svému routeru plně pod kontrolou. Je to doporučovaný postup pro exUPC internet, pokud tomu člověk rozumí a je ochoten zainvestovat.

ad Wi-Fi 6 (aka 802.11ax) je situace jednoduchá. Z top SOHO výrobců Mikrotik nemá nic, Ubiquiti má jenom https://www.czc.cz/ubiquiti-udr-dream-r ... 86/produkt (nemám zkušenosti ani reference), ten ale jede spíš cestou samostatných UniFi AP (což mi celkem dává smysl). Pak je asi řešením jít cestou TP-LINK, ASUS, Zyxel,... které už Wi-Fi 6 mají. Jestli je to dobrá cesta záleží na vkusu každého soudruha.

-- 20. 7. 2022 21:27 --

Re Pytlík: Možná jsem byl v předchozím postu moc konfrontační, zkusím to více ad rem. Stávající nespolehlivé zařízení (Compal v režimu router) přepne do zjednodušeného a podstatně spolehlivějšího módu (Compal v režimu bridge/modem). Dává to smysl (vždy) i výsledky (skoro vždy bohužel nikoli úplně pokaždé).
Ondrej1
Junior

Odeslat příspěvekod simstriks 21. 7. 2022 05:26

Ahoj Ondro, díky za reakci :).

ohledně b)... To ubiquiti se mi líbí no... ale upřímě, asi nechci do toho dávat 6,5k... Ty 4 jsem byl ještě docela ochotný...

Nenašel by jsi náhodou ty, potažmo nějaký jiný odborník spolehlivou levnější alternativu? Obecně jako značky ASUS, TP-LINK apod samozřejmě znám... Ale jejich portfolio je opravdu velké a v tom se už nevyznám...

Díky za případnou pomoc s výběrem konkrétního routeru :).

Dalibor
simstriks
Junior

Odeslat příspěvekod ilukem 5. 12. 2022 22:37

Ahoj, mohl bych poprosit o radu jak nastavit ubiquity dream router? hodil sem jej za compal, který mam prepnutý do bridge rezimu, ale za zadnou cenu se ten dream nechce na internet pripojit. kdyz prehodim kabel a jen zapojim notas do bridge tak to okamzite vali samo...
ilukem
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků