Router pro 1Gb/s síť v 90m2 bytě

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 21. 8. 2022 23:12

Ahoj,

rád bych si pořídil lepší router do cca 90m2 velkého bytu. Jedná se o novostavbu se železobetonovými stěnami, takže signál aktuálního routeru - Zyxel NBG6615 - není žádná sláva. Z nabídky mě aktuálně zaujal např. ASUS TUF-AX5400.

Jen trochu infa k rozložení. Router je v obývacím pokoji, ze kterého jde kabel do switche na distribuci multimédií (Apple TV, konzole, TV). V dalším pokoji jsou datové přípojky, takže ten je v cajku, ale v tom třetím není nic a potřebuji tam kvůli umístění pracovního místa dobré připojení. Bude mi tento router stačit? Eventuálně jsem ještě přemýšlel o připojení přes powerline, ale vůbec nevím, jaká je stabilita. Jsem realista, vím, že to bude, co se týče rychlosti, kolísat, ale pokud nebude docházet k výpadkům, tak budu spokojen. Poradíte mi, jak to kdyžtak nejlépe sestavit a co by pro mě mohla být optimální varianta?

Díky moc za případné rady a tipy!
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 22. 8. 2022 06:32

Podívej, kabel je kabel a wifi je pouhá náhražka. Každá zeď v cestě významně zeslabuje signál.
Zamysli se, jestli doopravdy nemůžeš do toho třetího pokoje natáhnout kabel (raději dva) i za cenu jistého úsilí.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 22. 8. 2022 07:50

To je mi jasné a kdyby to znamenalo vyvrtat jednu díru, tak se ani neptám a rovnou zvolím toto řešení. Bohužel kvůli dispozicím a vybavení bytu to není tak jednoduché. Proto jsem tady a prosím vás o radu s možnostmi, které aktuálně mám. I když výsledek bez vrtání nebude nikdy optimální.
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 22. 8. 2022 09:16

Bez plánku půdorysu těžko říct, ale takhle bych odhadoval, že s umístěním routeru v obýváku se dá trochu šachovat, nebo to nejde kvůli kabelům?
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod ilja2001 22. 8. 2022 09:32

Sachovat v obyvaku nebo pridat nejake AP, prip rovnou MESH system, do mistnosti, kde je kabelaz.
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 8. 2022 10:18

Urcite mesh system. Ale urcite kvalitni mesh system. Tedy takovy, ktery umi tri pasma + vzajemnou komunikaci pres kabel. Jedna jednotka je vzdycky master - tedy plni funkci routeru. Druha jednotka bude na kabelu - druha mistnost, kde kabely vedou. Osobne bych umistil treti jednotku do mistnosti, kde mas pracovni kout a nikoliv kabel (ktery hnup Ti to tam takhle navrhnul by bylo na jinou diskuzi). A klientsky desktop bych spojil kabelem s touhle treti jednotkou.

Reseni to nebude levne - levneji by Te zcela urcite vyslo zavolat firmu a nechat si protahnout kabel. Ale ani tak bych zadnou levnou "zatrojkuvec" rozhodne nekupoval, koukalo by z toho vice problemu, nez uzitku.

Vyborne funguje treba AX92 od ASUSu. Ale tri kousky vyjdou na 15k. Chapu ... takovou cifru asi nechces slyset.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 22. 8. 2022 10:58

Díky za návrhy řešení.

Ještě kontext: je to novostavba, místnost bez přípojky je developerem definovaná jako dětský pokoj, ale my jsme si tam dali ložnici s pracovním koutem. Dětem jsme dali "původní" ložnici se zásuvkou, která je větší a světlejší. Jakékoliv změny v elektrice ještě během výstavby se řeší přes klientské změny, které stojí naprosto nechutnou částku (více než KineCZekem navrhované mesh řešení) a odmítl jsem to za jednu zásuvku zaplatit. Tzn. do místnosti bez kabelu jsem šel na vlastní riziko.

Nicméně, MESH systém se mi teď jeví jako ideální varianta.
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 8. 2022 11:07

Myslel jsem si, ze to bude tak nejak podobne. Developer je casto horsi, nez prace v korporatu.

(omluva za OT)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 22. 8. 2022 11:43

Vedle toho pokoje bez zásuvky tedy není pokoj se zásuvkou?
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 22. 8. 2022 12:04

Nez nejaky MESH system, zkusil bych nejdriv PowerLine. Bude to levnejsi a mozna i rychlejsi a spolehlivejsi.

U WiFi v modernim dome nikdy nevis, kdy si nektery soused koupi novy router nastaveny na maximalni sirku pasma, maximalni vyzarovaci vykon a vsechno na "auto". aby mel "dobrou WiFi". A ty pak resis, proc ti najednou nejde poradne tvoje vlastni sit.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 22. 8. 2022 12:29

Powerline neni idealni, realna rychlost je (u "1300Mbit" jednotek) cca 100 ~ 120Mbit a spolehlivost hodne zalezi na sdileni stejneho okruhu (jistice) zasuvkami v obou pokojich. Proto jsem navrhl radeji MESH. Mluvim z osobni zkusenosti v novostavbe (kolaudace 2019) se zasuvkami na spolecnem jistici - tedy de facto z idealniho prostredi.

Ze idealnim resenim je kabel, je jasna vec. Ale specifikoval bych to presne na UTP kabel. I stare 5e by na gigabit stacilo.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 22. 8. 2022 19:25

OK, beru. Dal jsem navrh, ktery se da celkem jednoduse vyzkouset (zapujcit atd. atp.). Moc neverim tomu, ze MESH system bez dratoveho propojeni na tom bude s rychlosti vyrazne lepe.

To ze nekdo v roce 2022 stavi i detsky pokoj bez datove zasuvky je dost smutne :(
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 22. 8. 2022 20:42

Bohužel by pak firmy na klientské změny neměly co žrát ;-)

Osobně mám v plánu nejdříve vyzkoušet powerline a pak mesh. Půjdu postupně podle budgetu a uvidíme, co bude fungovat. Díky všem za rady.
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 23. 8. 2022 07:33

Včera večer jsem nad tím ještě dumal a nakonec jsem to vyřešil tím nejvíc banálním způsobem. Kabel se mi podařilo protáhnout pod dveřmi, takže nemusím vůbec řešit vrtání, powerline, mesh či cokoliv jiného. Jenom schovám kabely do lišt. Esteticky to sice nebude 100%, ale funkčně ano. Nechápu, proč mě to nenapadlo dřív.

Nicméně, i tak udělám refresh aktivních prvků. Prosím, jaké zařízení byste mi teda doporučili jak do obýváku jako náhradu za Zyxel NBG6615, tak do ložnice/pracovny? Obě zařízení budou propojená kabelem a zároveň budou poskytovat wi-fi signál. Dětský pokoj, kde zásuvka je, teď nemusíme vůbec řešit. Děti jsou malé, internet prozatím nepotřebují a bez problému tam doposud dosáhlo wi-fi z obýváku.

Díky předem za tipy!
C.I.S.I.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 23. 8. 2022 07:47

Pokud mas propojeni kabelem, tak rozhodne nejake UniFi nebo nejaky MESH system s koncovymi prvky propojenymi kabelem. Do te mistnosti be zasuvky budes asi potrebovat maly switch, abys tam mel jak WiFi tak pripojeni pres kabel. Staci libovolny levny switch s 1GBps porty.

Vyhodou UniFi a mesh systemu oproti reseni "dva levne routery propojene kabelem" je to, ze pri prechodu z jedne mistnosti do druhe ti nepadnou spojeni pri prepojovani na jine zarizeni. Nebo se ti nestane, ze je notebook/mobil/tablet pripojeny pres dve zdi k puvodnimu zarizeni s mizernym signalem, zatimco lezi na dohled od WiFi AP ve stejne mistnosti.

Symbolem kvality a bezproblemovosti je UniFi (taky ho mam doma), ale momentalne jsou popularnejsi mesh systemy protoze u nich nemusis nic nastavovat. Proste to zapojis a ono to jede.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků