Pripojeni routeru TP-LINK Archer AX55 Pro

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod looplo 5. 6. 2023 10:18

Ahoj,
rad bych se s vami poradil ohledne vyberu noveho wifi routeru a jeho pripojeni.
V dohledne dobe budu kupovat NAS a novy pocitac s 2,5 Gb ethernetem.
Vyhlidnul jsem si router TP-LINK Archer AX55 Pro (nejlevnejsi s 2,5Gb co jsem zrovna nasel...) a jde mi o to, jestli moje predstava pripoeni je spravna (viz priložený obrazek) Tedy, ze NAS pripojim pomoci USB3 kabelu, PC k routeru projim do modreho 2,5Gb konektoru a internet mi do site bude prichazet do 1Gb zluteho WAN konektoru.
Funguje to takto?
Diky
Budu rad za jakoukoli radu
Přílohy
nahled_09.jpg
looplo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 5. 6. 2023 10:35

Zdar,

nevim, co chces brat za NAS, ale to si nejsem jist, jestli to bude fungovat. Ten USB port na routeru je pro externí disk. NASy maji podle me USB taky jenom pro pripojeni externich ulozist, a ne pro pristup k siti a managementu, aspon jsem zatim takovou nevidel. Chces ziskat co nejvyssi prenosovou rychlost mezi NASkou a PC, predpokladam.

Jelikoz se mi zatim nechtelo davat 3k+ jen za switch, ktery by umel 2.5Gbps, a na desce mam jen Gbit LAN, vyresil jsem to koupi 2.5Gbps karty na aliku. Komp mam s NASkou spojeny pres tuhle kartu naprimo, a druhy NAS port vede normalne do gigoveho switche kvuli internetu a pripadnym dalsim zarizenim, co by na nej chtely v domaci siti pristupovat (v praxi stejne max ja z notasu, a to je nasobne mensi objem dat, nez z PC).
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 6. 2023 11:13

1. Jak píše kolega nade mnou, USB port je pouze pro připojení externích disků, nikoliv NAS systémů.

2. PC k routeru připojíš pouze skrze žluté (LAN) porty, konektivitu k internetu zapojíš do modrého (WAN) portu.

3. NAS připojíš skrze další volný LAN port.

Tebou nastíněná představa by vůbec nefungovala, pokud bys router nepřepnul do režimu přístupového bodu (tj., fungoval by jako switch / WiFi access point); což předpokládám nechceš.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod looplo 5. 6. 2023 12:03

Moc dekuju za odpovedi.
Znamena to tedy, ze s timto routrem nejsem schopny vytvorit propojeni PC -> router -> NAS na 2,5Gbps siti?
Potrebobal bych router co ma na sobe alespon 2x 2,5Gb LAN? (a jeste WAN pro internet zvlast)
looplo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 5. 6. 2023 12:25

WAN Ti stačí 1Gbps, nebo máš poskytovatele, co nabízí takovou rychlost? Mohl bys případně koupit switch, ale nejlevnější je u nás pořád přes ty tři tisíce, nebo, jak jsem psal výše, pokud bude mít NASka dvě síťovky, spojit to přes jednu napřímo s PC (které ale musí mít taky dvě).
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 6. 2023 14:00

S tímhle routerem 2.5 Gbps síť rozumně opravdu nevytvoříš. Levněji by vyšlo koupit za pár šupů nějakej enterprise grade 16+ 1 Gbps switch, 2-4 portovou síťovku a pokud NAS má dvě síťovky, tak to řešit přes NIC bonding.

Nebo rovnou zainvestovat do jetýho SFP(+) switche.

Každopádně nabídka rozumně naceněných all-2.5 Gbps-port routerů je mizerná.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků