Prevod 4:3 na 16:9

Záznam a úpravy zvuku a videa na počítači

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dadasfx 21. 3. 2008 20:33

Potrebuju film v .avi, ktery ma pomer stran 4:3 (lidi maji hlavu jako zirafi) prevest na pomer 16:9. Kdyz si to behem prehravani prepnu na 16:9 tak je obraz v poradku. Casto ctu o pomalu zazracnem VirtualDub programu tak jsem to vnem chtel zkusit, ale nejak se ztracim ve vsech tech funkcich a prevod na 16:9 nikde nevidim. Pokud to teda vubec dokaze. Poradite jak na to, nebo jiny soft? diky
„Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“ 'Albert Einstein™'

Každý by chtěl do nebe, ale nikomu se nechce zemřít.
dadasfx
Junior

Odeslat příspěvekod jech 22. 3. 2008 00:24

No jako první můžeš zkusit MPEG4 Modifier. Ale v některých přehrávačích, které nepodporují signalizaci poměru stran, to nepomůže.

Takže další možnost je VirtualDub, aplikovat resize filtr a video znovu zkomprimovat. Pro podrobnosti koukni třeba na moje stránky. Tenhle postup není úplně triviální, trvá dlouho a dojde při něm ke ztrátě kvality, ale jiná možnost není...
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod loid 29. 3. 2008 00:03

VirtualDub použij co nejnovější - starší verze neměli tolik možností.
1. načti video pro úpravy File->Open video file...
2. v menu Video->zapni Full processing mode (standardně bývá zapnuté)
3. přes Video->Filters...->Add... vyber filtr RESIZE a stiskni OK - v následujícím okně si nastav parametry (já zapínám Aspect Ratio - Compute height from ratio a nastavím 16 : 9)
pokud chceš, můžeš si ještě zapnout letterbox (černé okraje, kterými so obraz doplní) a zapnout Codec-friendly sizing (některé kodeky totiž vyžadují, aby oba rozměry videa byly něčím dělitelné - kontroluji si sám, když to nevychází, zatrhnu 4)
Pak OK a ještě OK
4. nezapomenout zapnout kompresi - jinak by uložené video šlo obrovské (totiž nekomprimované)
Video->Compression... a vybrat si kodek (DiVX, XViD nebo ffdshow - to záleží na tom, co máš nainstalované)
5. a pak už uložit File->Save as AVI... Chvíli to trvá.

Je dobře udělat najednou všechny případné úpravy, aby rekomprese proběhla jen jednou.

Jj, kvalita by měla utrpět (teoreticky) - ale mám s tím docela dobrou zkušenost. Ono totiž už původní video má nízkou kvalitu...
loid
Junior