Brum v reprodutkorech připojených k noteboku

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Otazník2 12. 5. 2007 08:32

Mám problém. Pořídil jsem si nedávno nový notebook Amilo Pi 1556 a když k němu připojím externí aktivní reproduktory, tak se z nich line nezanedbatelný brum 50 Hz. Napřed jsem k němu připojil Genius SW-F2,1 1500 a bylo slyšet takový brum úplně nízké frekvence (hlavně díky kvalitnímu subwooferu). Nebylo to kritické, ale rušilo to, hlavně v noci, tak jsem si řekl, že zkusím staré Escomácké aktivní bedničky co už mám leta doma a je to ještě horší, a to i když mám hlasitost staženou na nulu!. Je to zase klasických 50 Hz, ale samozřejmě díky tomu, že nemá tak kvalitní přenos nízkých frekvencí, slyším hlavně ty vyšší harmonické, ovšem o dost silněji. Když odpojím napájení noťasu ze sítě, a nechám ho jet na akumulátor, tak brum zmizí. U stolního PC to nedělalo. Pro upřesnění, ty staré bedničky nemají na síťovém napájecím kabelu takový ten odrušovací člen. Co s tím? Máte s tím někdo zkušenosti?
Otazník2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slondo 12. 5. 2007 09:07

Myslím si, že je problém vo vytvorení zemnej sľučky...

Vaše aktívne reproduktory sú napájané sieťovou vidlicou s uzemňavacou zdierkou? (teda či sa využíva aj kolík na zásuvke)

Notebook aj reproduktory sú napájané z jednej sieťovej zásuvky - predlžovačky so zásuvkami (volali sme to aj "psa" :D ) ?
Slondo
Junior

Odeslat příspěvekod djmilas 12. 5. 2007 11:06

Jestli se nepletu, je to klasický problém dvoujádrových procesorů.. U ktrerých se vyskytuje brum v repro.. Sám jsem to zažil zatím u HP Pavillion.. Projevuje se to jen při napájení ze sítě :-/

Mno lépe by ti to vysvětlil CeCo, ale bohužel to není vada, ale vlastnost :cry:
djmilas
Junior

Odeslat příspěvekod CeCo 12. 5. 2007 11:23

U mna sa brum obcas vyskytne na vsetkom (a to moze mat uzemnovacie koliky, byt zapojene na jednej zasuvke...); takze to neriesim.
Notas zatial na externe repro nepripajam (na pozitok z hudby mam desktop s 5.1 zvukom).

C
Naposledy upravil CeCo dne 12. 5. 2007 13:09, celkově upraveno 1
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Anduril 12. 5. 2007 15:44

2djmilas: to si pletes s necim jinym ;)

Tohle je zemni smycka, dela mi to taky, ale nevim, jak to vyresit.
HP nx7400 EY505ES w/ 3GB DDR2, Hitachi 7K200-100
Anduril
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 12. 5. 2007 20:25

Skutečně to, podle popisu, vypadá na tu zemnící smyčku. Jenom není jasné kudy se uzavírá, protože připojení ochranné země v napájení reproduktorů je dost neobvyklé, takže to jimi bude jen těžko. Pokud tedy napájecí síťová šňůra pro aktivní reproduktory je skutečně dvouvodičová (jak v převážné většině případů bývá), tak musí být do sestavy připojeno ještě něco dalšího, co je spojeno se zemí: Anténa, tiskárna, nebo něco podobného. Že se zcela určitě jedná o zemnící smyčku potvrzuje to, že odpojením síťového napájení notebooku brum zmizí.
Hledej tedy kde je ještě něco spojeno se zemí a to jak ochrannou (tedy zemnící kolík zásuvky), tak skutečnou, třebas ústřední topení (neobvyklé, ale možné).
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod IgnorStoupa 12. 5. 2007 21:23

Jeste by to mohla byt nedostatecna filtrace napajeni v externim zdroji pro NTB - pak se brum indukuje uz v predzesilovaci primo v NTB. Pri napajeni z baterie to pak samozrejme nehuci.
IgnorStoupa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 12. 5. 2007 21:43

Tomu, IgnorStoupo, snad ani sám nevěříš. Neboť napájecí zdroj notebooku je měničový, tudíž sám o sobě značně odolný proti nedostatečné filtraci síťového napětí a kromě toho se toto napětí dále používá v místních DC-DC měničích, které dále potlačují síťový brum. Nedostatečná filtrace, která by, např. kvůli fatální ztrátě kapacity kondenzátoru, byla schopna způsobit takový brum, by rovněž narušila i běžnou práci notebooku a byla by znát i jinde. Kromě toho by baterie sama o sobě ten brum vyrovnala.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod IgnorStoupa 12. 5. 2007 22:48

1a. Moznost to je vzdycky, ale je to zavisle na skutecnem provedeni. Konkretni situace nebyla popsana tak, aby slo tohle zarucene vyloucit.
1b. Externi napajeni je 20V, baterie ma jmenovite 10.8V, takze jak to nakonec zadratovali uvnitr je ve hvezdach.
2. Baterie jako filtr je uzivana jen u Ni-Cd starsich verzi NTB, nove Li-Ion to neumoznuji, to by je odrovnalo velmi rychle.
IgnorStoupa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 12. 5. 2007 23:49

Počítej také s tím, že integrovaný zvukový systém v notebooku má také šum, takže při jistých hlasitostech slyšíš také nekalé zvuky. Myslím, že tohle by mohl být i tvůj případ.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Otazník2 13. 5. 2007 03:45

Takže pro všechny: jak u notebooku, tak i u bedniček je dvoužilová napájecí šňůra, takže žádný nulák není připojený. Je mi jasné, že se jedná o nějakou zemní smyčku, ale nevím jak ji odstranit. Zkusím nějak doplnit odrušovací člen u těch Escomáckých bedniček a dám vědět jak to dopadlo.
Otazník2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kroxigor 13. 5. 2007 07:38

Soukromě mám ASUS (Core Duo, zvuk realtek) zdroj mám připojení do sítě "tříkolíkem" >> žádný brum
Služební FS Amilo Pro (Celeron, zvuk ani nevím) zdroj má dvojlinku >> brumlá jako prase
Oboje připojeno na stejné repro (RS-214) a zástrčku pro ověření
Kroxigor
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 13. 5. 2007 08:02

IgnorStoupo, já vím, že se baterie nepoužívá jako filtrační kondenzátor. Ale od čeho je, podle tebe, odvozeno přepnutí na baterie? To jako že je vyslán rychlý posel z elektrárny? Je to odvozeno od poklesu napětí ze sítě, resp. výstupu ze síťového zdroje, takže pokud dojde k poklesu okamžité hodnoty napájení pod napětí baterie, je proud hrazen z baterie. Takovéto kolísání napětí, které neklesne pod napětí baterie (a ta je zjevně v pořádku) měniče na desce hravě zvládnou.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod IgnorStoupa 13. 5. 2007 10:56

Nikoliv, z elektrarny prijde kolkovana zadost doporucenou postou ;-)

Ja jsem jen poukazal na to, ze brum se muze sirit i z napajeni NTB jako chybejici moznost. Pokud mame vsechny hypotezy a az na jednu vsechny vyloucime, jedna se o jedine logicky mozne reseni a vypada jakkoli nepravdepodobne (Sherlock Holmes).
IgnorStoupa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 13. 5. 2007 11:22

Jenomže jsi jaxi přehlédl, že jsem dokladoval (alespoň si myslím, že přesvědčivě), že pokud je přítomna funkční baterka (byť není použita jako filtrační), tak brum ze sítě nemá šanci.
Pytlík
Pokročilý

Další stránka